BZV55-B15,115
Produktcode: 161950
zu Favoriten hinzufügen
Lieblingsprodukt
Hersteller:
Dioden, Diodenbrücken, Zenerdioden > Zenerdioden
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details BZV55-B15,115
- DIODE ZENER 0.5W 15V SOD80C
- Voltage Vz:15V
- Test Current:5mA
- Max Power Dissipation:400mW
- Termination Type:SMD
- Operating Temperature Range:-65`C to +200`C
- Case Style:SOD-80C
- No. of Pins:2
| Foto | Bezeichnung | Hersteller | Beschreibung |
Verfügbarkeit |
Preis | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
BZV55-B15,115 | Hersteller : Nexperia |
Diode Zener Single 15V 2% 500mW 2-Pin Mini-MELF T/R |
auf Bestellung 29081 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
BZV55-B15,115 | Hersteller : NXP |
15V 2%, 0.5W, SOD-80C (SMD) Група товару: Стабілітрони Од. вим: шт |
BZV55-B15,115 | Hersteller : Nexperia USA Inc. |
Description: DIODE ZENER 15V 500MW LLDSTolerance: ±2% Packaging: Tape & Reel (TR) Package / Case: DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80 Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: -65°C ~ 200°C Voltage - Zener (Nom) (Vz): 15 V Impedance (Max) (Zzt): 30 Ohms Supplier Device Package: LLDS; MiniMelf Part Status: Active Power - Max: 500 mW Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 900 mV @ 10 mA Current - Reverse Leakage @ Vr: 50 nA @ 10.5 V |
Category: SMD Zener diodesDescription: Diode: Zener; 0.4/0.5W; 15V; SMD; reel,tape; SOD80C; Ifmax: 250mA Type of diode: Zener Power dissipation: 0.4/0.5W Zener voltage: 15V Mounting: SMD Tolerance: ±2% Kind of package: reel; tape Max. forward voltage: 0.9V Case: SOD80C Max. load current: 0.25A Semiconductor structure: single diode |
Zener Diodes BZV55-B15/SOD80/LLDS |
Description: DIODE ZENER 15V 500MW LLDSTolerance: ±2% Packaging: Cut Tape (CT) Package / Case: DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80 Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: -65°C ~ 200°C Voltage - Zener (Nom) (Vz): 15 V Impedance (Max) (Zzt): 30 Ohms Supplier Device Package: LLDS; MiniMelf Part Status: Active Power - Max: 500 mW Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 900 mV @ 10 mA Current - Reverse Leakage @ Vr: 50 nA @ 10.5 V |
Description: NEXPERIA - BZV55-B15,115 - Zener-Diode, 15 V, 400 mW, SOD-80C, 2 Pin(s), 200 °C, OberflächenmontagetariffCode: 85411000 Bauform - Diode: SOD-80C rohsCompliant: Y-EX Diodenmontage: Oberflächenmontage hazardous: false rohsPhthalatesCompliant: YES Qualifikation: - isCanonical: Y usEccn: EAR99 euEccn: NLR Verlustleistung: 400mW Anzahl der Pins: 2Pin(s) Produktpalette: BZV55 productTraceability: Yes-Date/Lot Code Betriebstemperatur, max.: 200°C Zener-Spannung, nom.: 15V SVHC: No SVHC (25-Jun-2025) |
Description: NEXPERIA - BZV55-B15,115 - Zener-Diode, 15 V, 400 mW, SOD-80C, 2 Pin(s), 200 °C, OberflächenmontagetariffCode: 85411000 Bauform - Diode: SOD-80C rohsCompliant: Y-EX Diodenmontage: Oberflächenmontage hazardous: false rohsPhthalatesCompliant: YES Qualifikation: - isCanonical: N usEccn: EAR99 euEccn: NLR Verlustleistung: 400mW Anzahl der Pins: 2Pin(s) Produktpalette: BZV55 productTraceability: Yes-Date/Lot Code Betriebstemperatur, max.: 200°C Zener-Spannung, nom.: 15V SVHC: No SVHC (25-Jun-2025) |
| BZV55-B15,115 | Hersteller : NXP/Nexperia/We-En |
verfügbar 200 Stücke: |