Technische Details BZV55-B2V4,115 Nexperia
Description: NEXPERIA - BZV55-B2V4,115 - Zener-Diode, 2.4 V, 500 mW, SOD-80C, 2 Pin(s), 200 °C, Oberflächenmontage, tariffCode: 85411000, Bauform - Diode: SOD-80C, rohsCompliant: YES, Diodenmontage: Oberflächenmontage, hazardous: false, rohsPhthalatesCompliant: YES, Qualifikation: -, isCanonical: Y, usEccn: EAR99, euEccn: NLR, Verlustleistung: 500mW, Anzahl der Pins: 2Pin(s), Produktpalette: BZV55, productTraceability: Yes-Date/Lot Code, Betriebstemperatur, max.: 200°C, Zener-Spannung, nom.: 2.4V, SVHC: No SVHC (25-Jun-2025).
| Foto | Bezeichnung | Hersteller | Beschreibung |
Verfügbarkeit |
Preis | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
BZV55-B2V4,115 | Hersteller : Nexperia |
Diode Zener Single 2.4V 2% 500mW 2-Pin Mini-MELF T/R |
auf Bestellung 95000 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
BZV55-B2V4,115 | Hersteller : NXP Semiconductors |
auf Bestellung 20000 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
Category: SMD Zener diodesDescription: Diode: Zener; 0.4/0.5W; 2.4V; SMD; reel,tape; SOD80C; Ifmax: 250mA Type of diode: Zener Power dissipation: 0.4/0.5W Zener voltage: 2.4V Mounting: SMD Tolerance: ±2% Kind of package: reel; tape Max. forward voltage: 0.9V Case: SOD80C Max. load current: 0.25A Semiconductor structure: single diode |
BZV55-B2V4,115 | Hersteller : Nexperia USA Inc. |
Description: DIODE ZENER 2.4V 500MW LLDSTolerance: ±2% Packaging: Cut Tape (CT) Package / Case: DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80 Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: -65°C ~ 200°C Voltage - Zener (Nom) (Vz): 2.4 V Impedance (Max) (Zzt): 100 Ohms Supplier Device Package: LLDS; MiniMelf Power - Max: 500 mW Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 900 mV @ 10 mA Current - Reverse Leakage @ Vr: 50 µA @ 1 V |
Zener Diodes BZV55-B2V4/SOD80/LLDS |
auf Bestellung 958 Stücke: Lieferzeit 10-14 Tag (e) |
Description: NEXPERIA - BZV55-B2V4,115 - Zener-Diode, 2.4 V, 500 mW, SOD-80C, 2 Pin(s), 200 °C, OberflächenmontagetariffCode: 85411000 Bauform - Diode: SOD-80C rohsCompliant: YES Diodenmontage: Oberflächenmontage hazardous: false rohsPhthalatesCompliant: YES Qualifikation: - isCanonical: N usEccn: EAR99 euEccn: NLR Verlustleistung: 500mW Anzahl der Pins: 2Pin(s) Produktpalette: BZV55 productTraceability: Yes-Date/Lot Code Betriebstemperatur, max.: 200°C Zener-Spannung, nom.: 2.4V SVHC: No SVHC (25-Jun-2025) |
Produkt ist nicht verfügbar |
BZV55-B2V4,115 | Hersteller : NXP |
2.4V 2%, 0.5W, SOD-80C (SMD) Група товару: Стабілітрони Од. вим: шт |
Produkt ist nicht verfügbar |
| BZV55-B2V4,115 | Hersteller : NXP/Nexperia/We-En |
Description: DIODE ZENER 2.4V 500MW LLDSTolerance: ±2% Packaging: Tape & Reel (TR) Package / Case: DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80 Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: -65°C ~ 200°C Voltage - Zener (Nom) (Vz): 2.4 V Impedance (Max) (Zzt): 100 Ohms Supplier Device Package: LLDS; MiniMelf Power - Max: 500 mW Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 900 mV @ 10 mA Current - Reverse Leakage @ Vr: 50 µA @ 1 V |