Produkte > VISHAY > BZX55C5V6-TR
BZX55C5V6-TR
BZX55C5V6-TR Vishay
bzx55.pdf
Hersteller: Vishay
Diode Zener Single 5.6V 7% 500mW 2-Pin DO-35 T/R
auf Bestellung 30148 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 25642
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details BZX55C5V6-TR Vishay
Description: DIODE ZENER 5.6V 500MW DO204AH, Packaging: Tape & Reel (TR), Tolerance: ±5%, Package / Case: DO-204AH, DO-35, Axial, Mounting Type: Through Hole, Operating Temperature: -65°C ~ 175°C, Voltage - Zener (Nom) (Vz): 5.6 V, Impedance (Max) (Zzt): 25 Ohms, Supplier Device Package: DO-204AH (DO-35), Part Status: Active, Power - Max: 500 mW, Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.5 V @ 200 mA, Current - Reverse Leakage @ Vr: 100 nA @ 1 V, Grade: Automotive, Qualification: AEC-Q101.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
BZX55C5V6-TR BZX55C5V6-TR Hersteller : Vishay bzx55.pdf Diode Zener Single 5.6V 7% 500mW 2-Pin DO-35 T/R
auf Bestellung 30148 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 5650
BZX55C5V6-TR BZX55C5V6-TR Hersteller : Vishay General Semiconductor - Diodes Division bzx55.pdf Description: DIODE ZENER 5.6V 500MW DO204AH
Packaging: Tape & Reel (TR)
Tolerance: ±5%
Package / Case: DO-204AH, DO-35, Axial
Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -65°C ~ 175°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz): 5.6 V
Impedance (Max) (Zzt): 25 Ohms
Supplier Device Package: DO-204AH (DO-35)
Part Status: Active
Power - Max: 500 mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.5 V @ 200 mA
Current - Reverse Leakage @ Vr: 100 nA @ 1 V
Grade: Automotive
Qualification: AEC-Q101
BZX55C5V6-TR BZX55C5V6-TR Hersteller : Vishay Semiconductors bzx55.pdf Zener Diodes 5.6 Volt 0.5W 5%
Mindestbestellmenge: 4
Packaging: Cut Tape (CT)
Tolerance: ±5%
Mounting Type: Through Hole
Impedance (Max) (Zzt): 25 Ohms
Part Status: Active
Power - Max: 500 mW
Grade: Automotive
Qualification: AEC-Q101
Mindestbestellmenge: 24
BZX55C5V6-TR Hersteller : VISHAY bzx55.pdf Category: SMD Zener diodes
Description: Diode: Zener; 500mW; 5.6V; THT; DO35; single diode
Type of diode: Zener
Power dissipation: 0.5W
Zener voltage: 5.6V
Case: DO35
Mounting: THT
Tolerance: ±5%
Semiconductor structure: single diode