Produkte > CD7 > CD74AC240E
CD74AC240E
CD74AC240E
suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=https%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Flit%2Fgpn%2Fcd74act240 cd54ac240.pdf?t.download=true&u=5oefqw
Produktcode: 118337
zu Favoriten hinzufügen Lieblingsprodukt
Hersteller:
Produkt ist nicht verfügbar
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details CD74AC240E
  • LOGIC, BUFF/DVR TRI-ST OCTAL, 20DIP
  • Logic IC Function:Octal Buffer / Line Driver with 3-State Outputs
  • Logic IC Family:AC
  • Logic IC Base Number:74240
  • Min Supply Voltage:1.5V
  • Max Supply Voltage:5.5V
  • Case Style:PDIP
  • Operating Temperature Range:-40`C to +85`C
  • No. of Pins:20
  • Termination Type:Through Hole
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
CD74AC240E CD74AC240E Hersteller : Texas Instruments suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=https%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Flit%2Fgpn%2Fcd74act240 cd54ac240.pdf?t.download=true&u=5oefqw Buffer/Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin PDIP Tube
auf Bestellung 840 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 132
auf Bestellung 770 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 217
auf Bestellung 316 Stücke:
Mindestbestellmenge: 217
auf Bestellung 360 Stücke:
CD74AC240E CD74AC240E Hersteller : Harris Corporation cd54ac240.pdf?t.download=true&u=5oefqw Description: IC BUFFER INVERTING 5.5V 20-PDIP
Packaging: Tube
Package / Case: 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Output Type: 3-State
Mounting Type: Through Hole
Number of Elements: 2
Logic Type: Buffer, Inverting
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply: 1.5V ~ 5.5V
Number of Bits per Element: 4
Current - Output High, Low: 24mA, 24mA
Supplier Device Package: 20-PDIP
auf Bestellung 1486 Stücke:
Mindestbestellmenge: 188
CD74AC240E CD74AC240E Hersteller : Texas Instruments suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=https%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Flit%2Fgpn%2Fcd74act240 cd54ac240.pdf?t.download=true&u=5oefqw Buffers & Line Drivers Octal Inv Buff/ Line Drv W/3-St Otpt
auf Bestellung 774 Stücke:
CD74AC240E CD74AC240E Hersteller : Texas Instruments suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=https%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Flit%2Fgpn%2Fcd74act240 Description: IC BUFFER INVERTING 5.5V 20-PDIP
Packaging: Tube
Output Type: 3-State
Mounting Type: Through Hole
Number of Elements: 2
Logic Type: Buffer, Inverting
Voltage - Supply: 1.5V ~ 5.5V
Number of Bits per Element: 4
Part Status: Active
auf Bestellung 279 Stücke:
Mindestbestellmenge: 6
Produkt ist nicht verfügbar
CD74AC240E Hersteller : Texas Instruments cd74act240.pdf Стандартна логіка, Uживл, В = 1,5...5,5, К-сть. л.е./тип л. е. = 2 інвертори з 4 входами, К-сть станів = 3, IOH/ IOL, мА = 24, 24, tз, нс = 6,5 @ 5 В, 50 пФ, Тексп, °С = -40...+85,... Група товару: Інтегральні мікросхеми Корпус: DIP-20 Од. вим: шт