Produkte > IC > IC Logik > CD74AC240M TI
CD74AC240M
CD74AC240M TI
suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=https%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Flit%2Fgpn%2Fcd74act240
Produktcode: 37915
zu Favoriten hinzufügen Lieblingsprodukt
Hersteller: TI
Gehäuse: SO-20
Analog 74хх: SMD
Produktbewertung abgeben
Technische Details CD74AC240M TI
  • LOGIC,BUFF/DVR TRI-ST OCTAL,20SOICW
  • Logic IC Function:Octal Buffer / Line Driver with 3-State Outputs
  • Logic IC Family:AC
  • Logic IC Base Number:74240
  • Min Supply Voltage:1.5V
  • Max Supply Voltage:5.5V
  • Case Style:SOIC
  • Operating Temperature Range:-40`C to +85`C
  • No. of Pins:20
  • Termination Type:SMD
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
auf Bestellung 20 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 7
CD74AC240M CD74AC240M Hersteller : Texas Instruments suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=https%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Flit%2Fgpn%2Fcd74act240 Description: IC BUFFER INVERTING 5.5V 20-SOIC
Packaging: Tube
Package / Case: 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Output Type: 3-State
Mounting Type: Surface Mount
Number of Elements: 2
Logic Type: Buffer, Inverting
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply: 1.5V ~ 5.5V
Number of Bits per Element: 4
Current - Output High, Low: 24mA, 24mA
Supplier Device Package: 20-SOIC
auf Bestellung 516 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Mindestbestellmenge: 8
CD74AC240M CD74AC240M Hersteller : Texas Instruments suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=https%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Flit%2Fgpn%2Fcd74act240 Buffers & Line Drivers Tri-State Octal
auf Bestellung 314 Stücke:
Mindestbestellmenge: 2
CD74AC240M CD74AC240M Hersteller : Texas Instruments suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=https%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Flit%2Fgpn%2Fcd74act240 Buffer/Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC Tube
Produkt ist nicht verfügbar