CD74HC390M96 Texas Instruments
Produktbewertung abgeben
Technische Details CD74HC390M96 Texas Instruments
Description: IC DECADE COUNTR DL 4BIT 16SOIC, Packaging: Tape & Reel (TR), Package / Case: 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width), Mounting Type: Surface Mount, Number of Elements: 2, Logic Type: Counter, Decade, Reset: Asynchronous, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C, Direction: Up, Trigger Type: Negative Edge, Supplier Device Package: 16-SOIC, Part Status: Active, Voltage - Supply: 2 V ~ 6 V, Count Rate: 35 MHz, Number of Bits per Element: 4.
Preis | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
CD74HC390M96 | Hersteller : Texas Instruments |
Counter/Divider Dual 4-Bit Decade UP 16-Pin SOIC T/R |
auf Bestellung 1379 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
auf Bestellung 2500 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
auf Bestellung 879 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
Description: IC DECADE COUNTR DL 4BIT 16SOICPackaging: Bulk Package / Case: 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Mounting Type: Surface Mount Number of Elements: 2 Logic Type: Counter, Decade Reset: Asynchronous Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Direction: Up Trigger Type: Negative Edge Supplier Device Package: 16-SOIC Part Status: Active Voltage - Supply: 2 V ~ 6 V Count Rate: 35 MHz Number of Bits per Element: 4 |
Description: IC DECADE COUNTR DL 4BIT 16SOICPackaging: Cut Tape (CT) Package / Case: 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Mounting Type: Surface Mount Number of Elements: 2 Logic Type: Counter, Decade Reset: Asynchronous Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Direction: Up Trigger Type: Negative Edge Supplier Device Package: 16-SOIC Part Status: Active Voltage - Supply: 2 V ~ 6 V Count Rate: 35 MHz Number of Bits per Element: 4 |
Counter ICs Dual Decade Ripple A 595-CD74HC390M A 59 A 595-CD74HC390M |
Produkt ist nicht verfügbar |
Produkt ist nicht verfügbar |
Category: Counters/dividersDescription: IC: digital; 4bit,decade counter; CMOS; SMD; SO16; HC; 2÷6VDC Type of integrated circuit: digital Kind of integrated circuit: 4bit; decade counter Mounting: SMD Case: SO16 Family: HC Supply voltage: 2...6V DC Technology: CMOS |