Produkte > KNOWLES CORPORATION > CG123U016R3C
CG123U016R3C
CG123U016R3C Knowles Corporation
CG.pdf
Hersteller: Knowles Corporation
Category: Screw terminal and others el. capacitors
Description: Capacitor: electrolytic; 12000uF; 16VDC; 79.4x34.9mm; 2000h; 6.4A
Type of capacitor: electrolytic
Operating temperature: -40...85°C
Capacitance: 12mF
Body dimensions: 79.4x34.9mm
ESR value: 24mΩ
Diameter: 34.9mm
Height: 79.4mm
Operating current: 6.4A
Operating voltage: 16V DC
Service life: 2000h
auf Bestellung 75 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 3
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details CG123U016R3C Knowles Corporation
Description: CAP ALUM 12000UF 16V SCREW CHAS, Tolerance: -10%, +75%, Packaging: Bulk, Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals, Size / Dimension: 1.375" Dia (34.93mm), Polarization: Polar, Mounting Type: Chassis Mount, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Applications: General Purpose, ESR (Equivalent Series Resistance): 24mOhm @ 120Hz, Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 85°C, Height - Seated (Max): 3.125" (79.38mm), Capacitance: 12000 µF, Voltage - Rated: 16 V, Ripple Current @ Low Frequency: 6.4 A @ 120 Hz, Ripple Current @ High Frequency: 7.36 A @ 10 kHz.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
CG123U016R3C CG123U016R3C Hersteller : Knowles / Illinois Capacitor CG.pdf Aluminium Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 12000uF 16V
auf Bestellung 32 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
CG123U016R3C CG123U016R3C Hersteller : Cornell Dubilier - CDE CG.pdf Aluminium Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 12000uF 16V
auf Bestellung 32 Stücke:
CG123U016R3C CG123U016R3C Hersteller : Knowles / Cornell Dubilier (CDE) CG-1859139.pdf Aluminium Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 12000uF 16V
CG123U016R3C CG123U016R3C Hersteller : Cornell Dubilier Knowles CG.pdf Description: CAP ALUM 12000UF 16V SCREW CHAS
Tolerance: -10%, +75%
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension: 1.375" Dia (34.93mm)
Polarization: Polar
Mounting Type: Chassis Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Applications: General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance): 24mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 85°C
Height - Seated (Max): 3.125" (79.38mm)
Capacitance: 12000 µF
Voltage - Rated: 16 V
Ripple Current @ Low Frequency: 6.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency: 7.36 A @ 10 kHz