CGS602U040R3C CORNELL DUBILIER / PARTNER STOCK
3676525.pdf
Hersteller: CORNELL DUBILIER / PARTNER STOCK
Description: CORNELL DUBILIER / PARTNER STOCK - CGS602U040R3C - CAPACITORS-SCREW TERMINAL LYTIC CAP
tariffCode: 85322900
productTraceability: No
rohsCompliant: YES
euEccn: NLR
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
usEccn: EAR99
SVHC: No SVHC (07-Nov-2024)
auf Bestellung 52 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details CGS602U040R3C CORNELL DUBILIER / PARTNER STOCK
Description: CAP ALUM 6000UF 40V SCREW CHAS M, Tolerance: -10%, +75%, Packaging: Bulk, Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals, Size / Dimension: 1.375" Dia (34.93mm), Polarization: Polar, Mounting Type: Chassis Mount, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Applications: General Purpose, ESR (Equivalent Series Resistance): 25mOhm @ 120Hz, Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 85°C, Height - Seated (Max): 3.125" (79.38mm), Part Status: Active, Capacitance: 6000 µF, Voltage - Rated: 40 V, Ripple Current @ Low Frequency: 6.2 A @ 120 Hz, Ripple Current @ High Frequency: 8.06 A @ 10 kHz.
Weitere Produktangebote CGS602U040R3C
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
CGS602U040R3C CGS602U040R3C Hersteller : Cornell Dubilier Knowles CGS.pdf Description: CAP ALUM 6000UF 40V SCREW CHAS M
Tolerance: -10%, +75%
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension: 1.375" Dia (34.93mm)
Polarization: Polar
Mounting Type: Chassis Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Applications: General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance): 25mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 85°C
Height - Seated (Max): 3.125" (79.38mm)
Part Status: Active
Capacitance: 6000 µF
Voltage - Rated: 40 V
Ripple Current @ Low Frequency: 6.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency: 8.06 A @ 10 kHz
Produkt ist nicht verfügbar
CGS602U040R3C CGS602U040R3C Hersteller : Cornell Dubilier - CDE CGS.pdf Aluminium Electrolytic Capacitors - Screw Terminal LYTIC CAP 40V 6000
Produkt ist nicht verfügbar
CGS602U040R3C CGS602U040R3C Hersteller : Knowles / Illinois Capacitor CGS.pdf Aluminium Electrolytic Capacitors - Screw Terminal LYTIC CAP 40V 6000