Produkte > CW INDUSTRIES > CWN-300-20-0000
CWN-300-20-0000
CWN-300-20-0000 CW Industries
CWN-300%20Ordering.pdf
Hersteller: CW Industries
Description: CONN HEADER R/A 20POS 2.54MM
Connector Type: Header
Current Rating (Amps): 1A
Mounting Type: Through Hole, Right Angle
Number of Positions: 20
Number of Rows: 2
Style: Board to Cable/Wire
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Insulation Color: Blue
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post: Nickel
Part Status: Active
Contact Shape: Circular
Contact Length - Post: 0.090" (2.29mm)
Insulation Height: 0.291" (7.40mm)
Shrouding: Shrouded - 4 Wall
Insulation Material: Thermoplastic
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating: 0.240" (6.10mm)
auf Bestellung 202 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 3
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details CWN-300-20-0000 CW Industries
Description: CONN HEADER R/A 20POS 2.54MM, Packaging: Bulk, Features: Keying Slot, Mounting Flange, Connector Type: Header, Current Rating (Amps): 1A, Mounting Type: Through Hole, Right Angle, Number of Positions: 20, Number of Rows: 2, Style: Board to Cable/Wire, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C, Contact Type: Male Pin, Fastening Type: Push-Pull, Number of Positions Loaded: All, Termination: Solder, Material Flammability Rating: UL94 V-0, Contact Material: Phosphor Bronze, Insulation Color: Blue, Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm), Contact Finish - Mating: Gold, Contact Finish Thickness - Mating: 10.0µin (0.25µm), Contact Finish - Post: Nickel, Part Status: Active, Contact Shape: Circular, Contact Length - Post: 0.090" (2.29mm), Insulation Height: 0.291" (7.40mm), Shrouding: Shrouded - 4 Wall, Insulation Material: Thermoplastic, Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm), Contact Length - Mating: 0.240" (6.10mm).