Produkte > CORNELL DUBILIER - CDE > DCMC562T450DF2B
DCMC562T450DF2B
DCMC562T450DF2B Cornell Dubilier - CDE
DCMC-2944635.pdf
Hersteller: Cornell Dubilier - CDE
Aluminium Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 5600uF 450V
auf Bestellung 16 Stücke:
Produktbewertung abgeben
Technische Details DCMC562T450DF2B Cornell Dubilier - CDE
Description: CAP ALUM 5600UF 450V SCREW CHAS, Tolerance: -10%, +50%, Packaging: Bulk, Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals, Size / Dimension: 3.000" Dia (76.20mm), Polarization: Polar, Mounting Type: Chassis Mount, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Applications: General Purpose, Lead Spacing: 1.250" (31.75mm), ESR (Equivalent Series Resistance): 28.8mOhm @ 120Hz, Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 85°C, Height - Seated (Max): 5.625" (142.88mm), Part Status: Active, Capacitance: 5600 µF, Voltage - Rated: 450 V, Ripple Current @ Low Frequency: 13.3 A @ 120 Hz, Ripple Current @ High Frequency: 16.891 A @ 10 kHz.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
DCMC562T450DF2B DCMC562T450DF2B Hersteller : Cornell Dubilier Knowles DCMC.pdf Description: CAP ALUM 5600UF 450V SCREW CHAS
Tolerance: -10%, +50%
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension: 3.000" Dia (76.20mm)
Polarization: Polar
Mounting Type: Chassis Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Applications: General Purpose
Lead Spacing: 1.250" (31.75mm)
ESR (Equivalent Series Resistance): 28.8mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 85°C
Height - Seated (Max): 5.625" (142.88mm)
Part Status: Active
Capacitance: 5600 µF
Voltage - Rated: 450 V
Ripple Current @ Low Frequency: 13.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency: 16.891 A @ 10 kHz