Produkte > PANASONIC > DK1A-12V-F
DK1A-12V-F
DK1A-12V-F Panasonic
260_fileversion.pdf
Hersteller: Panasonic
Power Relay 12VDC 10(DC)/10(AC)A SPST-NO(20x12.5x10)mm THT
auf Bestellung 1640 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 19
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details DK1A-12V-F Panasonic
Category: Miniature Electromagnetic Relays, Description: Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 12VDC; Icontacts max: 10A, Type of relay: electromagnetic, Contacts configuration: SPST-NO, Rated coil voltage: 12V DC, Contact current max.: 10A, AC contacts rating @R: 10A / 250V AC, DC contacts rating @R: 10A / 30V DC, Manufacturer series: DK, Switched voltage: max. 125V DC; max. 250V AC, Relay variant: miniature, Mounting: PCB, Coil resistance: 720Ω, Coil voltage min.: 8.4V DC, Body dimensions: 20x9.7x12.5mm, Coil power consumption: 200mW, Mechanical durability: 50000000 cycles, Contact material: AgSnO2 Au, Coil current: 16.6mA, Contact plating: gold-plated, Operating temperature: -40...65°C.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
DK1A-12V-F DK1A-12V-F Hersteller : Panasonic 260_fileversion.pdf Power Relay 12VDC 10(DC)/10(AC)A SPST-NO(20x12.5x10)mm THT
auf Bestellung 1634 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 19
DK1A-12V-F DK1A-12V-F Hersteller : Panasonic Industrial Devices mech_eng_dk.pdf General Purpose Relays 10A 12VDC SPST-NO SEALED
auf Bestellung 724 Stücke:
DK1A-12V-F DK1A-12V-F Hersteller : Panasonic Electric Works mech_eng_dk.pdf Description: RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V
Packaging: Box
Mounting Type: Through Hole
Coil Voltage: 12VDC
Operating Temperature: -40°C ~ 65°C
Termination Style: PC Pin
Approval Agency: CSA, VDE, UR
Relay Type: General Purpose
Coil Current: 16.7 mA
Coil Type: Non Latching
Seal Rating: Sealed - Fully
Contact Material: Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Form: SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current): 10 A
Switching Voltage: 250VAC, 125VDC - Max
Must Release Voltage: 1.2 VDC
Must Operate Voltage: 8.4 VDC
Operate Time: 10 ms
Release Time: 8 ms
Part Status: Active
Load - Max Switching: 2500VA, 1250W
Mindestbestellmenge: 2
Mindestbestellmenge: 12
DK1A-12V-F DK1A-12V-F Hersteller : PANASONIC mech_eng_dk.pdf?f_cd=300062 Description: PANASONIC - DK1A-12V-F - Universelles Leistungsrelais, Baureihe DK, monostabil, SPST-NO, 12V DC, 10A
tariffCode: 85364190
rohsCompliant: YES
Relaisanschlüsse: Lötanschlüsse
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
Spulentyp: Monostabil
Kontaktmaterial: Silberzinnoxid
isCanonical: Y
Kontaktstrom: 10A
usEccn: EAR99
Spulenwiderstand: 720ohm
euEccn: NLR
Kontaktspannung V DC: 30VDC
Relaismontage: Durchsteckmontage
Produktpalette: DK Series
productTraceability: No
Spulenspannung: 12VDC
Kontaktkonfiguration: SPST-NO
Kontaktspannung V AC: 250VAC
SVHC: No SVHC (23-Jan-2024)
auf Bestellung 482 Stücke:
DK1A-12V-F DK1A-12V-F
Produktcode: 104606
zu Favoriten hinzufügen Lieblingsprodukt
Hersteller : Panasonic mech_eng_dk.pdf Relais
Produkt ist nicht verfügbar
Produkt ist nicht verfügbar
Description: Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 12VDC; Icontacts max: 10A
Type of relay: electromagnetic
Contacts configuration: SPST-NO
Rated coil voltage: 12V DC
Contact current max.: 10A
AC contacts rating @R: 10A / 250V AC
DC contacts rating @R: 10A / 30V DC
Manufacturer series: DK
Switched voltage: max. 125V DC; max. 250V AC
Relay variant: miniature
Mounting: PCB
Coil resistance: 720Ω
Coil voltage min.: 8.4V DC
Body dimensions: 20x9.7x12.5mm
Coil power consumption: 200mW
Mechanical durability: 50000000 cycles
Contact material: AgSnO2 Au
Coil current: 16.6mA
Contact plating: gold-plated
Operating temperature: -40...65°C