DRC13-40PA
DRC13-40PA TE Connectivity / DEUTSCH
product-DRC13-40PA.datasheet.pdf
Hersteller: TE Connectivity / DEUTSCH
Automotive Connectors 40P RECP ASM
auf Bestellung 86 Stücke:
Produktbewertung abgeben
Technische Details DRC13-40PA TE Connectivity / DEUTSCH
Description: 40P RECP ASM, Packaging: Bulk, Connector Type: Receptacle, Voltage Rating: 250VAC/DC, Current Rating (Amps): 13A, Mounting Type: Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Number of Positions: 40, Number of Rows: 4, Style: Board to Board or Cable, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C, Contact Type: Male Pin, Fastening Type: Push-Pull, Number of Positions Loaded: All, Termination: Solder, Material Flammability Rating: UL94 V-0, Contact Material: Brass, Insulation Color: Black, Pitch - Mating: 0.215" (5.45mm), Contact Finish - Mating: Tin, Contact Finish - Post: Tin, Contact Shape: Circular, Contact Length - Post: 0.126" (3.20mm), Insulation Height: 1.985" (50.42mm), Shrouding: Shrouded - 4 Wall, Insulation Material: Plastic.
Packaging: Bulk
Connector Type: Receptacle
Voltage Rating: 250VAC/DC
Current Rating (Amps): 13A
Mounting Type: Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Number of Positions: 40
Number of Rows: 4
Style: Board to Board or Cable
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Contact Type: Male Pin
Fastening Type: Push-Pull
Number of Positions Loaded: All
Termination: Solder
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Contact Material: Brass
Insulation Color: Black
Pitch - Mating: 0.215" (5.45mm)
Contact Finish - Mating: Tin
Contact Finish - Post: Tin
Contact Shape: Circular
Contact Length - Post: 0.126" (3.20mm)
Insulation Height: 1.985" (50.42mm)