DS1859E-050 Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Hersteller: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Description: IC DGT POT 50KOHM 256TAP 16TSSOP
Packaging: Tube
Resistance (Ohms): 50k
Tolerance: ±20%
Features: Selectable Address, Temperature Sensor
Package / Case: 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Mounting Type: Surface Mount
Memory Type: Non-Volatile
Interface: I²C
Configuration: Rheostat
Operating Temperature: -40°C ~ 95°C
Number of Taps: 256
Voltage - Supply: 2.85V ~ 5.5V
Taper: Linear
Supplier Device Package: 16-TSSOP
Temperature Coefficient (Typ): 50ppm/°C
Part Status: Obsolete
Number of Circuits: 2
DigiKey Programmable: Not Verified
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details DS1859E-050 Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Description: ANALOG DEVICES - DS1859E-050+ - DIG. POTENTIOMETER, 50K, 2FACH, TSSOP-16, tariffCode: 85423990, Bauform - Potentiometer: TSSOP, rohsCompliant: YES, IC-Montage: Oberflächenmontage, hazardous: false, rohsPhthalatesCompliant: YES, Qualifikation: -, isCanonical: Y, IC-Gehäuse / Bauform: TSSOP, Anzahl der Potentiometer: Zweifach, Widerstandsverlauf: Linear, MSL: MSL 1 - unbegrenzt, usEccn: EAR99, Anzahl Schritte: 256, Betriebstemperatur, min.: -40°C, Versorgungsspannung, min.: 2.85V, Temperaturkoeffizient: 50ppm/°C, euEccn: NLR, Potentiometer: Nichtflüchtig, Steuer-/Bedienschnittstelle: Seriell, Gesamtwiderstand: 50kohm, Anzahl der Pins: 16Pin(s), Produktpalette: Dual 256-Tap Non-volatile Digital Pots, productTraceability: Yes-Date/Lot Code, Versorgungsspannung, max.: 5.5V, Betriebstemperatur, max.: 95°C, SVHC: No SVHC (04-Feb-2026).
Preis | ||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
DS1859E-050+ | Hersteller : Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
Description: IC DGT POT 50KOHM 256TAP 16TSSOPPackaging: Tube Resistance (Ohms): 50k Tolerance: ±20% Features: Selectable Address, Temperature Sensor Package / Case: 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Mounting Type: Surface Mount Memory Type: Non-Volatile Interface: I²C Configuration: Rheostat Operating Temperature: -40°C ~ 95°C Number of Taps: 256 Voltage - Supply: 2.85V ~ 5.5V Taper: Linear Supplier Device Package: 16-TSSOP Temperature Coefficient (Typ): 50ppm/°C Part Status: Active Number of Circuits: 2 DigiKey Programmable: Not Verified |
auf Bestellung 669 Stücke: Lieferzeit 10-14 Tag (e) |
DS1859E-050+ | Hersteller : Analog Devices / Maxim Integrated |
Digital Potentiometer ICs Dual, Temperature-Controlled Resistors w |
auf Bestellung 192 Stücke: Lieferzeit 10-14 Tag (e) |
DS1859E-050+ | Hersteller : ANALOG DEVICES |
auf Bestellung 23 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
| DS1859E-050 | Hersteller : DALLAS |
04+ |
auf Bestellung 2000 Stücke: Lieferzeit 21-28 Tag (e) |
DS1859E-050+ | Hersteller : Analog Devices, Inc. |
Digital Potentiometer 50kOhm 256POS Non-Volatile Linear 16-Pin TSSOP Tube |
Produkt ist nicht verfügbar |
| DS1859E-050+ | Hersteller : Maxim |
Produkt ist nicht verfügbar |
Description: IC DGT POT 50KOHM 256TAP 16TSSOPResistance (Ohms): 50k Tolerance: ±20% Features: Selectable Address, Temperature Sensor Packaging: Tube Package / Case: 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Mounting Type: Surface Mount Memory Type: Non-Volatile Interface: I²C Configuration: Rheostat Operating Temperature: -40°C ~ 95°C Number of Taps: 256 Voltage - Supply: 2.85V ~ 5.5V Taper: Linear Supplier Device Package: 16-TSSOP Temperature Coefficient (Typ): 50ppm/°C Part Status: Obsolete Number of Circuits: 2 DigiKey Programmable: Not Verified |