Produkte > PANASONIC > DS1E-S-DC12V
DS1E-S-DC12V
DS1E-S-DC12V PANASONIC
DS-SERIES.PDF
Hersteller: PANASONIC
Category: Miniature Electromagnetic Relays
Description: Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 12VDC; Icontacts max: 2A; DS
Mounting: PCB
Type of relay: electromagnetic
Contact plating: gold-plated
Relay variant: miniature
Operating temperature: -40...70°C
Body dimensions: 15x9.9x9.8mm
Coil current: 16.7mA
Contact current max.: 2A
Coil voltage min.: 8.4V DC
Rated coil voltage: 12V DC
Switched voltage: max. 220V DC; max. 250V AC
Coil resistance: 720Ω
Mechanical durability: 100000000 cycles
Manufacturer series: DS
Contact material: silver
Contacts configuration: SPDT
auf Bestellung 5 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 5
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details DS1E-S-DC12V PANASONIC
Description: PANASONIC - DS1E-S-DC12V - Signalrelais, 12 VDC, SPDT, 2 A, DS Series, Durchsteckmontage, Monostabil, tariffCode: 85364110, rohsCompliant: YES, Relaisanschlüsse: Lötanschlüsse, hazardous: false, rohsPhthalatesCompliant: YES, Spulentyp: Monostabil, Kontaktmaterial: Silber, isCanonical: Y, Kontaktstrom: 2A, usEccn: EAR99, Spulenwiderstand: 720ohm, euEccn: NLR, Kontaktspannung V DC: 30V, Relaismontage: Durchsteckmontage, Produktpalette: DS Series, productTraceability: No, Spulenspannung: 12VDC, Kontaktkonfiguration: SPDT, Kontaktspannung V AC: -, SVHC: No SVHC (23-Jan-2024).
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
DS1E-S-DC12V DS1E-S-DC12V Hersteller : Panasonic Industrial Devices Pansonic_12-15-2025_DS_Relays.pdf Low Signal Relays - PCB 2A 12VDC SPDT NON-LATCHING
auf Bestellung 560 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
DS1E-S-DC12V DS1E-S-DC12V Hersteller : Panasonic Electric Works DS%20SERIES.pdf Description: RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 12V
Packaging: Box
Mounting Type: Through Hole
Coil Voltage: 12VDC
Operating Temperature: -40°C ~ 70°C
Termination Style: PC Pin
Relay Type: General Purpose
Coil Current: 16.7 mA
Coil Type: Non Latching
Seal Rating: Sealed - Fully
Contact Material: Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Form: SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current): 2 A
Switching Voltage: 250VAC, 220VDC - Max
Must Release Voltage: 1.2 VDC
Must Operate Voltage: 9.6 VDC
Operate Time: 10 ms
Release Time: 5 ms
Approval Agency: CSA, UR
Load - Max Switching: 500VA, 440W
auf Bestellung 4659 Stücke:
DS1E-S-DC12V DS1E-S-DC12V Hersteller : PANASONIC mech_eng_ds.pdf?f_cd=302232 Description: PANASONIC - DS1E-S-DC12V - Signalrelais, 12 VDC, SPDT, 2 A, DS Series, Durchsteckmontage, Monostabil
tariffCode: 85364110
rohsCompliant: YES
Relaisanschlüsse: Lötanschlüsse
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
Spulentyp: Monostabil
Kontaktmaterial: Silber
isCanonical: Y
Kontaktstrom: 2A
usEccn: EAR99
Spulenwiderstand: 720ohm
euEccn: NLR
Kontaktspannung V DC: 30V
Relaismontage: Durchsteckmontage
Produktpalette: DS Series
productTraceability: No
Spulenspannung: 12VDC