DT15-12PA
DT15-12PA TE Connectivity
eng_cd_dt15-12px_d1.pdf
Hersteller: TE Connectivity
Conn Rectangular PIN 12 POS 4.45mm Solder ST Thru-Hole Box
auf Bestellung 41 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 26
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details DT15-12PA TE Connectivity
Description: CONN HEADER VERT 12POS 4.44MM, Packaging: Bulk, Features: Mounting Flange, Connector Type: Header, Voltage Rating: 250VDC, Mounting Type: Panel Mount, Through Hole, Number of Positions: 12, Number of Rows: 2, Style: Board to Cable/Wire, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C, Contact Type: Male Pin, Fastening Type: Latch Holder, Number of Positions Loaded: All, Termination: Solder, Contact Material: Copper Alloy, Insulation Color: Gray, Pitch - Mating: 0.175" (4.44mm), Contact Finish - Mating: Nickel, Contact Finish - Post: Tin, Part Status: Active, Contact Shape: Circular, Contact Length - Post: 0.122" (3.10mm), Insulation Height: 1.185" (30.10mm), Shrouding: Shrouded - 4 Wall, Insulation Material: Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
auf Bestellung 2739 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
DT15-12PA DT15-12PA Hersteller : TE Connectivity Deutsch Connectors DDEController?Action=showdoc&DocId=Data+Sheet%7F1-1773950-7%7FA%7Fpdf%7FEnglish%7FENG_DS_1-1773950-7_A.pdf%7FDT06-2S-C015 Description: CONN HEADER VERT 12POS 4.44MM
Packaging: Bulk
Features: Mounting Flange
Connector Type: Header
Voltage Rating: 250VDC
Mounting Type: Panel Mount, Through Hole
Number of Positions: 12
Number of Rows: 2
Style: Board to Cable/Wire
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Contact Type: Male Pin
Fastening Type: Latch Holder
Number of Positions Loaded: All
Termination: Solder
Contact Material: Copper Alloy
Insulation Color: Gray
Pitch - Mating: 0.175" (4.44mm)
Contact Finish - Mating: Nickel
Contact Finish - Post: Tin
Part Status: Active
Contact Shape: Circular
Contact Length - Post: 0.122" (3.10mm)
Insulation Height: 1.185" (30.10mm)
Shrouding: Shrouded - 4 Wall
Insulation Material: Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
auf Bestellung 367 Stücke:
Mindestbestellmenge: 2
DT15-12PA DT15-12PA Hersteller : Deutsch eng_cd_dt15-12px_d1.pdf Conn Rectangular PIN 12 POS 4.45mm Solder ST Thru-Hole Box
auf Bestellung 13 Stücke:
Mindestbestellmenge: 10
tariffCode: 85366990
rohsCompliant: YES
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
Kontaktmaterial: Kupferlegierung
isCanonical: Y
IP-Schutzart: IP68
usEccn: EAR99
Nennstrom: 13A
Anzahl der Kontakte: 12Kontakt(e)
euEccn: NLR
Kontaktüberzug: Nickel
Kfz-Steckverbindergehäuse: Gerade Stiftleiste
Produktpalette: DT Series
productTraceability: Yes-Date/Lot Code
Steckverbindermaterial: Gehäuse aus Nylon (Polyamid), glasfaserverstärkt
Nennspannung: 250V
Kfz-Kontakt: Stiftkontakt, Leiterplatte
SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
auf Bestellung 37 Stücke:
Description: Connector: wire-board; DT; Inom: 13A; PIN: 12; vertical; on PCBs; THT
Manufacturer series: DT
Mechanical mounting: on PCBs
Locking system: latch
Contact plating: tinned
Body colour: grey
Body material: polyamide
Connector variant: shrouded
Electrical mounting: THT
Spatial orientation: vertical
Flammability rating: UL94V-0
Operating temperature: -55...125°C
Contacts pitch: 4.45mm
Current rating: 13A
Number of pins: 12
Maximum current: 13A