Produkte > ALPS > EC11B15242AE
EC11B15242AE
EC11B15242AE ALPS
ALPS-EC11.pdf
Hersteller: ALPS
Category: Incremental type encoders
Description: Encoder: incremental; THT; 15imp/revol; Pos: 30; two phase A and B
Type of encoder: incremental
Mounting: THT
Resolution: 15imp/revol.
Number of positions: 30
Output signal: two phase A and B
Mechanical durability: 15000 cycles
Operating voltage: 5V DC
Max. operating current: 10mA
Operating temperature: -40...85°C
Shaft surface: D spring
Shaft length: 13mm
Shaft diameter: 6mm
Cut depth: 1.5mm
Key stroke: 0.5mm
Encoders features: with button
auf Bestellung 1676 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 18
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details EC11B15242AE ALPS
Category: Incremental type encoders, Description: Encoder: incremental; THT; 15imp/revol; Pos: 30; two phase A and B, Type of encoder: incremental, Mounting: THT, Resolution: 15imp/revol., Number of positions: 30, Output signal: two phase A and B, Mechanical durability: 15000 cycles, Operating voltage: 5V DC, Max. operating current: 10mA, Operating temperature: -40...85°C, Shaft surface: D spring, Shaft length: 13mm, Shaft diameter: 6mm, Cut depth: 1.5mm, Key stroke: 0.5mm, Encoders features: with button.
Weitere Produktangebote EC11B15242AE
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
EC11B15242AE EC11B15242AE Hersteller : ALPS ALPINE 1837001.pdf Description: ALPS ALPINE - EC11B15242AE - Inkrementaler Drehgeber, Metallwelle, mit Drucktaste, 11mm, horizontal, 30 Rastungen, 15 Impulse
tariffCode: 85334010
usEccn: EAR99
Wellendurchmesser: 6mm
Anzahl der Kanäle: 2Kanäle
Betriebstemperatur, min.: -40°C
euEccn: NLR
Länge der Welle: 20mm
productTraceability: No
Versorgungsspannung, max.: 5VDC
Betriebstemperatur, max.: 85°C