Produkte > CINCON > ECB40W18-72S15-EDRT
ECB40W18-72S15-EDRT
ECB40W18-72S15-EDRT Cincon
Cincon_08-30-2024_Datasheet-ECB40W18-EC-D-RT-P-series.pdf
Hersteller: Cincon
DC/DC Converters - Chassis Mount 40W 10-160Vin 15V 2.666A DIN
auf Bestellung 2 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details ECB40W18-72S15-EDRT Cincon
Description: ISOLATED DC/DC CONVERTERS 40W 8., Power (Watts): 40W, Features: Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Packaging: Bulk, Size / Dimension: 5.63" L x 2.56" W x 0.87" H (143.0mm x 65.0mm x 22.1mm), Operating Temperature: -40°C ~ 95°C (With Derating), Applications: ITE (Commercial), Railway, Input Type: DC, Approval Agency: CE, UKCA, Efficiency: 87.5%, Current - Output (Max): 2.666A, Voltage - Output 1: 15V, Number of Outputs: 1, Voltage - Isolation: 3 kV, Standard Number: 50155; 62368-1, DC Voltage - Input (Min): 10V, DC Voltage - Input (Max): 160V.
Weitere Produktangebote ECB40W18-72S15-EDRT
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
ECB40W18-72S15-EDRT Hersteller : Cincon Electronics Co. LTD Datasheet-ECB40W18-EC-D-RT-P-series.pdf Description: ISOLATED DC/DC CONVERTERS 40W 8.
Power (Watts): 40W
Features: Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off
Packaging: Bulk
Size / Dimension: 5.63" L x 2.56" W x 0.87" H (143.0mm x 65.0mm x 22.1mm)
Operating Temperature: -40°C ~ 95°C (With Derating)
Applications: ITE (Commercial), Railway
Input Type: DC
Approval Agency: CE, UKCA
Efficiency: 87.5%
Current - Output (Max): 2.666A
Voltage - Output 1: 15V
Number of Outputs: 1
Voltage - Isolation: 3 kV
Standard Number: 50155; 62368-1
DC Voltage - Input (Min): 10V
DC Voltage - Input (Max): 160V
Produkt ist nicht verfügbar
ECB40W18-72S15-EDRT Hersteller : CINCON ECB40W18-EC-D-RT-P.pdf Category: DC/DC Converters
Description: Converter: DC/DC; 40W; Uin: 10÷160VDC; Uout: 15VDC; Iout: 2666mA
Type of converter: DC/DC
Power: 40W
Input voltage: 10...160V DC
Output voltage: 15V DC
Output current: 2666mA
Mounting: for DIN rail mounting
Manufacturer series: ECB40W18
Body dimensions: 143x22x65mm
Efficiency: 87.5%
Operating temperature: -40...85°C
Switching frequency: 230kHz
Protection: anti-overvoltage OVP; over current OCP; short circuit protection SCP
Insulation voltage: 4.2kV DC