Produkte > EATON - ELECTRONICS DIVISION > EPM25362V-12R-5R0S
EPM25362V-12R-5R0S
EPM25362V-12R-5R0S Eaton - Electronics Division
eaton-epm25-2v-60w-isolated-dc-dc-converter-data-sheet-elx1168-en.pdf
Hersteller: Eaton - Electronics Division
Description: DC DC CONV 60W 9-36VIN 12VOUT 5A
Package / Case: 6-DIP Module
Size / Dimension: 2.00" L x 1.00" W x 0.41" H (50.8mm x 25.4mm x 10.5mm)
Mounting Type: Through Hole
Type: Isolated Module
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (With Derating)
Applications: ITE (Commercial)
Voltage - Input (Max): 36V
Efficiency: 91%
Current - Output (Max): 5A
Voltage - Input (Min): 9V
Voltage - Output 1: 12V
Power (Watts): 60 W
Number of Outputs: 1
Voltage - Isolation: 1.6 kV
Produktbewertung abgeben
Technische Details EPM25362V-12R-5R0S Eaton - Electronics Division
Description: DC DC CONV 60W 9-36VIN 12VOUT 5A, Features: Adjustable Output, Remote On/Off, Packaging: Tray, Package / Case: 6-DIP Module, Size / Dimension: 2.00" L x 1.00" W x 0.41" H (50.8mm x 25.4mm x 10.5mm), Mounting Type: Through Hole, Type: Isolated Module, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (With Derating), Applications: ITE (Commercial), Voltage - Input (Max): 36V, Efficiency: 91%, Current - Output (Max): 5A, Voltage - Input (Min): 9V, Voltage - Output 1: 12V, Power (Watts): 60 W, Number of Outputs: 1, Voltage - Isolation: 1.6 kV, Standard Number: 62368-1.
Weitere Produktangebote EPM25362V-12R-5R0S
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
EPM25362V-12R-5R0S EPM25362V-12R-5R0S Hersteller : Coiltronics / Eaton eaton-epm25-2v-60w-isolated-dc-dc-converter-data-sheet-elx1168-en.pdf Isolated DC/DC Converters - SMD EPM25 60W 9-36Vin 12Vout 5A 1.6kV
Produkt ist nicht verfügbar
EPM25362V-12R-5R0S EPM25362V-12R-5R0S Hersteller : Eaton Electronics eaton-epm25-2v-60w-isolated-dc-dc-converter-data-sheet-elx1168-en.pdf DC/DC Converters - SMD EPM25 60W 9-36Vin 12Vout 5A 1.6kV
EPM25362V-12R-5R0S Hersteller : EATON ELECTRONICS EPM25-2V-60W.pdf Category: DC/DC Converters
Description: Converter: DC/DC; 60W; Uin: 9÷36VDC; Uout: 12VDC; Iout: 5A; SMT; EPM
Type of converter: DC/DC
Power: 60W
Input voltage: 9...36V DC
Output voltage: 12V DC
Output current: 5A
Mounting: SMT
Manufacturer series: EPM
Body dimensions: 50.8x25.4x10.49mm
Efficiency: 91%
Operating temperature: -40...105°C
Insulation voltage: 1.6kV DC
Converter features: remote ON/OFF control
Number of outputs: 1
Dimensions: 2"x1"