Produkte > HIROSE > FH12-10S-0.5SH(55)
FH12-10S-0.5SH(55)
FH12-10S-0.5SH(55) Hirose
fh1212s0.5sh285529cl05860704055catalogd31648en.pdf
Hersteller: Hirose
Conn FFC/FPC Connector SKT 10 POS 0.5mm Solder RA SMD T/R
auf Bestellung 1920 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 248
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details FH12-10S-0.5SH(55) Hirose
Description: CONN FFC BOTTOM 10POS 0.5MM R/A, Packaging: Tape & Reel (TR), Features: Zero Insertion Force (ZIF), Contact Finish: Gold, Voltage Rating: 50V, Mounting Type: Surface Mount, Right Angle, Number of Positions: 10, Pitch: 0.020" (0.50mm), Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Termination: Solder, Height Above Board: 0.079" (2.00mm), Locking Feature: Flip Lock, Material Flammability Rating: UL94 V-0, Actuator Material: Polyphenylene Sulfide (PPS), Contact Material: Phosphor Bronze, FFC, FCB Thickness: 0.30mm, Housing Material: Polyamide (PA), Nylon, Cable End Type: Straight, Flat Flex Type: FFC, FPC, Connector/Contact Type: Contacts, Bottom, Part Status: Active.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
FH12-10S-0.5SH(55) FH12-10S-0.5SH(55) Hersteller : Hirose fh12catalogd31648en.pdf Conn FFC/FPC Connector SKT 10 POS 0.5mm Solder RA SMD T/R
auf Bestellung 566 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 107
auf Bestellung 330 Stücke:
Mindestbestellmenge: 104
FH12-10S-0.5SH(55) FH12-10S-0.5SH(55) Hersteller : Hirose Electric Co Ltd document?clcode=&productname=&series=FH12&documenttype=Catalog&lang=en&documentid=D31648_en Description: CONN FFC BOTTOM 10POS 0.5MM R/A
Packaging: Tape & Reel (TR)
Features: Zero Insertion Force (ZIF)
Contact Finish: Gold
Voltage Rating: 50V
Mounting Type: Surface Mount, Right Angle
Number of Positions: 10
Pitch: 0.020" (0.50mm)
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Termination: Solder
Height Above Board: 0.079" (2.00mm)
Locking Feature: Flip Lock
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Actuator Material: Polyphenylene Sulfide (PPS)
Contact Material: Phosphor Bronze
FFC, FCB Thickness: 0.30mm
Housing Material: Polyamide (PA), Nylon
Cable End Type: Straight
Flat Flex Type: FFC, FPC
Connector/Contact Type: Contacts, Bottom
Part Status: Active
auf Bestellung 20000 Stücke:
Mindestbestellmenge: 2000
Mindestbestellmenge: 250
Mindestbestellmenge: 78
FH12-10S-0.5SH(55) FH12-10S-0.5SH(55) Hersteller : Hirose Connector FH12_10S_0.5SH_55_CL0586_0522_3_55_2DDrawing_0000987484.pdf FFC & FPC Connectors 0.5MM 10 POS R/A BTTM SMT GLD
Mindestbestellmenge: 2
Packaging: Cut Tape (CT)
Contact Finish: Gold
Voltage Rating: 50V
Number of Positions: 10
Pitch: 0.020" (0.50mm)
Termination: Solder
Locking Feature: Flip Lock
FFC, FCB Thickness: 0.30mm
Cable End Type: Straight
Flat Flex Type: FFC, FPC
Part Status: Active
Mindestbestellmenge: 9
FH12-10S-0.5SH(55) FH12-10S-0.5SH(55) Hersteller : Hirose fh1212s0.5sh285529cl05860704055catalogd31648en.pdf Conn FFC/FPC Connector SKT 10 POS 0.5mm Solder RA SMD T/R
auf Bestellung 1 Stücke:
FH12-10S-0.5SH(55) FH12-10S-0.5SH(55) Hersteller : HIROSE / HRS 2691078.pdf Description: HIROSE / HRS - FH12-10S-0.5SH(55) - FFC/FPC-Leiterplattensteckverbinder, ZIF, 0.5 mm, 10 Kontakt(e), Buchse, FH12, Oberflächenmontage
tariffCode: 85366930
rohsCompliant: YES
FFC/FPC-Dicke: 0.3mm
Kontaktüberzug: Vergoldete Kontakte
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
Kontaktmaterial: Phosphorbronze
isCanonical: Y
Ausführung: Buchse
usEccn: EAR99
Anzahl der Kontakte: 10Kontakt(e)
euEccn: NLR
Kontaktposition: Unten
Produktpalette: FH12
productTraceability: No
Kontaktanschluss: Oberflächenmontage
Anzahl der Reihen: 1 Reihe
Rastermaß: 0.5mm
SVHC: No SVHC (23-Jan-2024)
FH12-10S-0.5SH(55)
+1
FH12-10S-0.5SH(55) Hersteller : HIROSE FH12-10S-0.5SH(55).pdf Category: Connectors FFC/FPC 0.5mm
Description: Connector: FFC/FPC; gold-plated; SMT; 500mA; 50V; FH12; PIN: 10
Manufacturer series: FH12
Operating temperature: -40...85°C
Body material: polyamide
Type of connector: FFC/FPC
Electrical mounting: SMT
Flammability rating: UL94V-0
Contact plating: gold-plated
Tape pitch: 0.5mm
Current rating: 0.5A
Number of pins: 10
Rated voltage: 50V