Produkte > HIROSE ELECTRIC CO LTD > FH28-45S-0.5SH(98)
FH28-45S-0.5SH(98)
FH28-45S-0.5SH(98) Hirose Electric Co Ltd
Hersteller: Hirose Electric Co Ltd
Description: CONN FFC BOTTOM 45POS 0.5MM R/A
Features: Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Packaging: Tape & Reel (TR)
Contact Finish: Gold
Voltage Rating: 50V
Mounting Type: Surface Mount, Right Angle
Number of Positions: 45
Pitch: 0.020" (0.50mm)
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Termination: Solder
Height Above Board: 0.100" (2.54mm)
Locking Feature: Rotary Lock
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Actuator Material: Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Contact Material: Phosphor Bronze
FFC, FCB Thickness: 0.30mm
Housing Material: Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Cable End Type: Tabbed
Flat Flex Type: FFC, FPC
Connector/Contact Type: Contacts, Bottom
Part Status: Active
auf Bestellung 1000 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 500
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details FH28-45S-0.5SH(98) Hirose Electric Co Ltd
Description: CONN FFC BOTTOM 45POS 0.5MM R/A, Features: Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF), Packaging: Tape & Reel (TR), Contact Finish: Gold, Voltage Rating: 50V, Mounting Type: Surface Mount, Right Angle, Number of Positions: 45, Pitch: 0.020" (0.50mm), Operating Temperature: -40°C ~ 105°C, Termination: Solder, Height Above Board: 0.100" (2.54mm), Locking Feature: Rotary Lock, Material Flammability Rating: UL94 V-0, Actuator Material: Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free, Contact Material: Phosphor Bronze, FFC, FCB Thickness: 0.30mm, Housing Material: Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free, Cable End Type: Tabbed, Flat Flex Type: FFC, FPC, Connector/Contact Type: Contacts, Bottom, Part Status: Active.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
FH28-45S-0.5SH(98) FH28-45S-0.5SH(98) Hersteller : Hirose Electric Co Ltd document?clcode=CL0586-1827-6-05&productname=FH28D-30S-0.5SH(05)&series=FH28&documenttype=Catalog&lang=en&documentid=D31647_en Description: CONN FFC BOTTOM 45POS 0.5MM R/A
Packaging: Cut Tape (CT)
Contact Finish: Gold
Voltage Rating: 50V
Number of Positions: 45
Pitch: 0.020" (0.50mm)
Termination: Solder
Locking Feature: Rotary Lock
FFC, FCB Thickness: 0.30mm
Cable End Type: Tabbed
Flat Flex Type: FFC, FPC
Part Status: Active
auf Bestellung 1233 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 5
FH28-45S-0.5SH(98) FH28-45S-0.5SH(98) Hersteller : Hirose Connector FH28_45S_0.5SH_98_CL0586_1848_6_98_2DDrawing_0000990224.pdf FFC & FPC Connectors 45P SMT HORIZ ZIF AU 2.5MM HT .5MM PITCH
auf Bestellung 291 Stücke:
Mindestbestellmenge: 50
FH28-45S-0.5SH(98) Hersteller : HIROSE FH28.pdf Category: Connectors FFC/FPC 0.5mm
Description: Connector: FFC/FPC; gold-plated; SMT; 500mA; 50V; FH28; PIN: 45
Type of connector: FFC/FPC
Contact plating: gold-plated
Electrical mounting: SMT
Current rating: 0.5A
Rated voltage: 50V
Manufacturer series: FH28
Number of pins: 45
Body material: LCP
Tape pitch: 0.5mm
Spatial orientation: horizontal
Connector variant: bottom contacts; ZIF
Flammability rating: UL94V-0
Operating temperature: -40...105°C