Produkte > NKK SWITCHES > FR01FR10P-S
FR01FR10P-S
FR01FR10P-S NKK SWITCHES
FR01series.pdf
Hersteller: NKK SWITCHES
Category: Encoding Switches
Description: Encoding switch; DEC/BCD; Pos: 10; THT; Rcont max: 100mΩ; 10x10x4mm
Operating temperature: -25...85°C
Mounting: THT
Illumination: none
Body material: polyamide
Body dimensions: 10x10x4mm
Terminal pitch: 2.54mm
Max. contact resistance:: 100mΩ
DC contacts rating @R: 0.1A / 5V DC
Poles number: 1
Number of terminals: 5
Number of positions: 10
Stable positions number: 10
Electrical life: 10000 cycles
Mechanical durability: 10000 cycles
Min. insulation resistance: 1GΩ
Leads: for PCB; straight
Switching method: BBM (non-shorting)
Contact material: copper alloy
Kind of encoding switch: DEC/BCD
Type of switch: encoding switch
Manufacturer series: FR01
Kind of material: fiber glass reinforced
Contact plating: gold-plated
auf Bestellung 21 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 14
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details FR01FR10P-S NKK SWITCHES
Category: Encoding Switches, Description: Encoding switch; DEC/BCD; Pos: 10; THT; Rcont max: 100mΩ; 10x10x4mm, Operating temperature: -25...85°C, Mounting: THT, Illumination: none, Body material: polyamide, Body dimensions: 10x10x4mm, Terminal pitch: 2.54mm, Max. contact resistance:: 100mΩ, DC contacts rating @R: 0.1A / 5V DC, Poles number: 1, Number of terminals: 5, Number of positions: 10, Stable positions number: 10, Electrical life: 10000 cycles, Mechanical durability: 10000 cycles, Min. insulation resistance: 1GΩ, Leads: for PCB; straight, Switching method: BBM (non-shorting), Contact material: copper alloy, Kind of encoding switch: DEC/BCD, Type of switch: encoding switch, Manufacturer series: FR01, Kind of material: fiber glass reinforced, Contact plating: gold-plated.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
FR01FR10P-S FR01FR10P-S Hersteller : NKK Switches rotary_fr01.pdf Switch DIP N.O./N.C. SP10T 10 Flush Screwdriver 0.1A 5VDC PC Pins 1000Cycles Thru-Hole Tube
auf Bestellung 121 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 24
FR01FR10P-S FR01FR10P-S Hersteller : NKK Switches FR01.pdf Description: SWITCH ROTARY DIP BCD 0.1A 5V
Packaging: Tube
Contact Finish: Gold
Voltage Rating: 5VDC
Current Rating (Amps): 100mA
Mounting Type: Through Hole
Pitch: 0.100" (2.54mm), Full
Circuit: BCD
Operating Temperature: -25°C ~ 85°C
Termination Style: PC Pin
Actuator Type: Rotary for Tool
Height Above Board: 0.150" (3.81mm)
Actuator Level: Flush, Recessed
Washable: No
Contact Material: Copper Alloy
Part Status: Active
Number of Positions: 10
auf Bestellung 9104 Stücke:
Mindestbestellmenge: 3
FR01FR10P-S FR01FR10P-S Hersteller : NKK Switches FR01-1663281.pdf Coded Rotary Switches 10MM DECIMAL 10P REAL CODED
auf Bestellung 1001 Stücke:
Produkt ist nicht verfügbar