Produkte > NKK SWITCHES > FR01KR10P-S
FR01KR10P-S
FR01KR10P-S NKK SWITCHES
FR01series.pdf
Hersteller: NKK SWITCHES
Category: Encoding Switches
Description: Encoding switch; DEC/BCD; Pos: 10; THT; Rcont max: 100mΩ; 10x10x4mm
Type of switch: encoding switch
Stable positions number: 10
Number of positions: 10
Operating temperature: -25...85°C
Mounting: THT
Leads: for PCB; straight
Max. contact resistance:: 100mΩ
DC contacts rating @R: 0.1A / 5V DC
Terminal pitch: 2.54mm
Body dimensions: 10x10x4mm
Manufacturer series: FR01
Mechanical durability: 10000 cycles
Contact plating: gold-plated
Illumination: none
Body material: polyamide
Poles number: 1
Number of terminals: 5
Electrical life: 10000 cycles
Min. insulation resistance: 1GΩ
Switching method: BBM (non-shorting)
Contact material: copper alloy
Kind of encoding switch: DEC/BCD
Kind of material: fiber glass reinforced
auf Bestellung 477 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 14
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details FR01KR10P-S NKK SWITCHES
Category: Encoding Switches, Description: Encoding switch; DEC/BCD; Pos: 10; THT; Rcont max: 100mΩ; 10x10x4mm, Type of switch: encoding switch, Stable positions number: 10, Number of positions: 10, Operating temperature: -25...85°C, Mounting: THT, Leads: for PCB; straight, Max. contact resistance:: 100mΩ, DC contacts rating @R: 0.1A / 5V DC, Terminal pitch: 2.54mm, Body dimensions: 10x10x4mm, Manufacturer series: FR01, Mechanical durability: 10000 cycles, Contact plating: gold-plated, Illumination: none, Body material: polyamide, Poles number: 1, Number of terminals: 5, Electrical life: 10000 cycles, Min. insulation resistance: 1GΩ, Switching method: BBM (non-shorting), Contact material: copper alloy, Kind of encoding switch: DEC/BCD, Kind of material: fiber glass reinforced.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
FR01KR10P-S FR01KR10P-S Hersteller : NKK Switches FR01-1663281.pdf Coded Rotary Switches 10MM DECI 10P SHAFT REAL CODED
auf Bestellung 1500 Stücke:
Lieferzeit 358-362 Tag (e)
Anzahl Preis
FR01KR10P-S FR01KR10P-S Hersteller : NKK Switches FR01-2.pdf Description: SWITCH ROTARY DIP BCD 100MA 5V