FRA2C-S2-DC12
FRA2C-S2-DC12 FORWARD INDUSTRIAL CO.
FRA2.pdf
Hersteller: FORWARD INDUSTRIAL CO.
Category: Automotive Electromagnetic Relays
Description: Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 12VDC; 40A; automotive; FRA2
Type of relay: electromagnetic
Contacts configuration: SPDT
Rated coil voltage: 12V DC
Contact current max.: 40A
Relay variant: automotive
Coil resistance: 90Ω
Coil power consumption: 1.6W
Switched voltage: max. 75V DC
Contact material: AgSnO2
Operating temperature: -40...85°C
Body dimensions: 26x22x22.3mm
Mounting: PCB
Leads: for PCB
DC contacts rating @R: 30A / 14V DC
Coil voltage max.: 15.6V DC
Mechanical durability: 100000000 cycles
Manufacturer series: FRA2
IP rating: IP65
Contact resistance: 30mΩ
Coil voltage min.: 8.4V DC
auf Bestellung 969 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 32
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details FRA2C-S2-DC12 FORWARD INDUSTRIAL CO.
Category: Automotive Electromagnetic Relays, Description: Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 12VDC; 40A; automotive; FRA2, Type of relay: electromagnetic, Contacts configuration: SPDT, Rated coil voltage: 12V DC, Contact current max.: 40A, Relay variant: automotive, Coil resistance: 90Ω, Coil power consumption: 1.6W, Switched voltage: max. 75V DC, Contact material: AgSnO2, Operating temperature: -40...85°C, Body dimensions: 26x22x22.3mm, Mounting: PCB, Leads: for PCB, DC contacts rating @R: 30A / 14V DC, Coil voltage max.: 15.6V DC, Mechanical durability: 100000000 cycles, Manufacturer series: FRA2, IP rating: IP65, Contact resistance: 30mΩ, Coil voltage min.: 8.4V DC.
Weitere Produktangebote FRA2C-S2-DC12
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
FRA12-WD; (12VDC); 40A 14VDC (FRA2C-S2-DC12)