FRC3A-DC12
FRC3A-DC12 FORWARD INDUSTRIAL CO.
FRC3.pdf
Hersteller: FORWARD INDUSTRIAL CO.
Category: Automotive Electromagnetic Relays
Description: Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 12VDC; 70A; automotive
Type of relay: electromagnetic
Contacts configuration: SPST-NO
Rated coil voltage: 12V DC
Contact current max.: 70A
Relay variant: automotive
Coil resistance: 80Ω
Coil power consumption: 1.8W
Switched voltage: max. 75V DC
Operating temperature: -40...85°C
Body dimensions: 29x29x26.5mm
Mounting: on panel
Leads: connectors
DC contacts rating @R: 60A / 14V DC
Coil voltage max.: 18V DC
Electrical life: 100000 cycles
Mechanical durability: 10000000 cycles
Manufacturer series: FRC3
Release time: 10ms
Operate time: 10ms
Leads dimensions: 6.3x0.8mm; 9.5x1.2mm
Contact resistance: 30mΩ
Coil current: 150mA
Coil voltage min.: 7.8V DC
auf Bestellung 1633 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 22
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details FRC3A-DC12 FORWARD INDUSTRIAL CO.
Category: Automotive Electromagnetic Relays, Description: Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 12VDC; 70A; automotive, Type of relay: electromagnetic, Contacts configuration: SPST-NO, Rated coil voltage: 12V DC, Contact current max.: 70A, Relay variant: automotive, Coil resistance: 80Ω, Coil power consumption: 1.8W, Switched voltage: max. 75V DC, Operating temperature: -40...85°C, Body dimensions: 29x29x26.5mm, Mounting: on panel, Leads: connectors, DC contacts rating @R: 60A / 14V DC, Coil voltage max.: 18V DC, Electrical life: 100000 cycles, Mechanical durability: 10000000 cycles, Manufacturer series: FRC3, Release time: 10ms, Operate time: 10ms, Leads dimensions: 6.3x0.8mm; 9.5x1.2mm, Contact resistance: 30mΩ, Coil current: 150mA, Coil voltage min.: 7.8V DC.