G2RL-1A-E-ASI DC48
G2RL-1A-E-ASI DC48 Omron Electronics Inc-EMC Div
en-g2rl.pdf
Hersteller: Omron Electronics Inc-EMC Div
Description: RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V
Packaging: Tube
Mounting Type: Through Hole
Coil Voltage: 48VDC
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Termination Style: PC Pin
Relay Type: General Purpose
Coil Current: 9 mA
Coil Type: Non Latching
Seal Rating: Sealed - Flux Protection
Contact Material: Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Form: SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current): 16 A
Switching Voltage: 440VAC, 300VDC - Max
Must Release Voltage: 4.8 VDC
Must Operate Voltage: 33.6 VDC
Operate Time: 15 ms
Release Time: 5 ms
Part Status: Active
Coil Insulation: Class F
Approval Agency: CQC, CSA, UR, VDE
Load - Max Switching: 7040VA, 4800W
auf Bestellung 359 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 3
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details G2RL-1A-E-ASI DC48 Omron Electronics Inc-EMC Div
Category: Miniature Electromagnetic Relays, Description: Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 48VDC; Icontacts max: 16A, Type of relay: electromagnetic, Contacts configuration: SPST-NO, Rated coil voltage: 48V DC, Contact current max.: 16A, AC contacts rating @R: 16A / 250V AC, DC contacts rating @R: 16A / 24V DC, Manufacturer series: G2RL, Switched voltage: max. 300V DC; max. 440V AC, Relay variant: miniature, Mounting: PCB, Coil resistance: 5358Ω, Operate time: 15ms, Body dimensions: 29x12.7x15.7mm, Release time: 5ms, Mechanical durability: 20000000 cycles, Contact resistance: 100mΩ, Contact material: AgSnO2, Coil current: 8.96mA, Leads: for PCB, Enclosure description: standard seal, Operating temperature: -40...85°C.
Weitere Produktangebote G2RL-1A-E-ASI DC48
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
G2RL-1A-E-ASI-DC48 Hersteller : OMRON / PARTNER STOCK 3979716.pdf Description: OMRON / PARTNER STOCK - G2RL-1A-E-ASI-DC48 - Leistungsrelais, SPST-NO, 48 VDC, 16 A, G2RL Series, Durchsteckmontage, Monostabil
tariffCode: 85364900
rohsCompliant: YES
Relaisanschlüsse: PC-Pin
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
Spulentyp: Monostabil
Kontaktmaterial: Silber-Zinn-Indium
isCanonical: Y
Kontaktstrom: 16A
usEccn: EAR99
Spulenwiderstand: 5.358kohm
euEccn: NLR
Kontaktspannung V DC: 24V
Relaismontage: Durchsteckmontage
Produktpalette: G2RL Series
productTraceability: No
Spulenspannung: 48VDC
Kontaktkonfiguration: SPST-NO
Kontaktspannung V AC: 250V
SVHC: To Be Advised
auf Bestellung 63 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Packaging: Box
Mounting Type: Through Hole
Coil Voltage: 48VDC
Termination Style: PC Pin
Relay Type: General Purpose
Coil Current: 9 mA
Coil Type: Non Latching
Contact Rating (Current): 16 A
Must Release Voltage: 4.8 VDC
Must Operate Voltage: 33.6 VDC
Operate Time: 15 ms
Release Time: 5 ms
Part Status: Active
Coil Insulation: Class F
Produkt ist nicht verfügbar
G2RL-1A-E-ASI DC48 G2RL-1A-E-ASI DC48 Hersteller : Omron Electronics J117-E1.pdf General Purpose Relays 1 form A w/ TV3 48VDC Coil, 16A
Produkt ist nicht verfügbar
Description: Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 48VDC; Icontacts max: 16A
Type of relay: electromagnetic
Contacts configuration: SPST-NO
Rated coil voltage: 48V DC
Contact current max.: 16A
AC contacts rating @R: 16A / 250V AC
DC contacts rating @R: 16A / 24V DC
Manufacturer series: G2RL
Switched voltage: max. 300V DC; max. 440V AC
Relay variant: miniature
Mounting: PCB
Coil resistance: 5358Ω
Body dimensions: 29x12.7x15.7mm
Mechanical durability: 20000000 cycles
Contact resistance: 100mΩ
Contact material: AgSnO2
Coil current: 8.96mA
Leads: for PCB
Enclosure description: standard seal
Operating temperature: -40...85°C