Produkte > OMRON ELECTRONIC COMPONENTS > G2RL-1A-E-ASI DC12
G2RL-1A-E-ASI DC12
  • G2RL-1A-E-ASI DC12
  • G2RL-1A-E-ASI DC12
G2RL-1A-E-ASI DC12 OMRON Electronic Components
G2RL.pdf
Hersteller: OMRON Electronic Components
Category: Miniature Electromagnetic Relays
Description: Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 12VDC; Icontacts max: 16A
Type of relay: electromagnetic
Contacts configuration: SPST-NO
Rated coil voltage: 12V DC
Contact current max.: 16A
Coil current: 33.33mA
Switched voltage: max. 300V DC; max. 440V AC
Relay variant: miniature
Manufacturer series: G2RL
Mounting: PCB
Body dimensions: 29x12.7x15.7mm
Coil resistance: 360Ω
Leads: for PCB
DC contacts rating @R: 12A / 24V DC
Contact resistance: 100mΩ
Operate time: 15ms
Release time: 5ms
Operating temperature: -40...85°C
AC contacts rating @R: 12A / 250V AC
Terminal pitch: 3.5mm
Enclosure description: standard seal
auf Bestellung 61 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 18
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details G2RL-1A-E-ASI DC12 OMRON Electronic Components
Category: Miniature Electromagnetic Relays, Description: Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 12VDC; Icontacts max: 16A, Type of relay: electromagnetic, Contacts configuration: SPST-NO, Rated coil voltage: 12V DC, Contact current max.: 16A, Coil current: 33.33mA, Switched voltage: max. 300V DC; max. 440V AC, Relay variant: miniature, Manufacturer series: G2RL, Mounting: PCB, Body dimensions: 29x12.7x15.7mm, Coil resistance: 360Ω, Leads: for PCB, DC contacts rating @R: 12A / 24V DC, Contact resistance: 100mΩ, Operate time: 15ms, Release time: 5ms, Operating temperature: -40...85°C, AC contacts rating @R: 12A / 250V AC, Terminal pitch: 3.5mm, Enclosure description: standard seal.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
G2RL-1A-E-ASI DC12 G2RL-1A-E-ASI DC12 Hersteller : Omron Electronics Inc-EMC Div en-g2rl.pdf Description: RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
Packaging: Tube
Mounting Type: Through Hole
Coil Voltage: 12VDC
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Termination Style: PC Pin
Approval Agency: CQC, CSA, UR, VDE
Relay Type: General Purpose
Coil Current: 33.3 mA
Coil Type: Non Latching
Seal Rating: Sealed - Flux Protection
Contact Material: Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Form: SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current): 16 A
Switching Voltage: 440VAC, 300VDC - Max
Must Release Voltage: 1.2 VDC
Must Operate Voltage: 8.4 VDC
Operate Time: 15 ms
Release Time: 5 ms
Coil Insulation: Class F
Load - Max Switching: 7040VA, 4800W
auf Bestellung 699 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 4
G2RL-1A-E-ASIDC12 G2RL-1A-E-ASIDC12 Hersteller : Omron j117e1.pdf Power Relay 12VDC 16A SPST-NO(29x12.5x15.5)mm THT
auf Bestellung 61 Stücke:
Mindestbestellmenge: 25
G2RL-1A-E-ASI DC12 G2RL-1A-E-ASI DC12 Hersteller : Omron Electronics J117-E1.pdf General Purpose Relays 1 form A w/ TV3 12VDC Coil, 16A
auf Bestellung 300 Stücke:
auf Bestellung 71 Stücke:
Mindestbestellmenge: 40
G2RL-1A-E-ASI DC12 G2RL-1A-E-ASI DC12 Hersteller : OMRON ELECTRONIC COMPONENTS 2191629.pdf Description: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS - G2RL-1A-E-ASI DC12 - POWER RELAY, SPST-NO, 16A, 250VAC, TH
tariffCode: 85364190
rohsCompliant: YES
Relaisanschlüsse: Solder
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
Spulentyp: Non Latching
Kontaktmaterial: Silver Alloy
isCanonical: Y
Kontaktstrom: 16A
usEccn: EAR99
Spulenwiderstand: 360ohm
euEccn: NLR
Kontaktspannung V DC: 24V
Relaismontage: Through Hole
Produktpalette: G2RL Series
productTraceability: No
Spulenspannung: 12VDC
Kontaktkonfiguration: SPST-NO
Kontaktspannung V AC: 250V
directShipCharge: 25
auf Bestellung 60 Stücke:
G2RL-1A-E-ASI-DC12 G2RL-1A-E-ASI-DC12 Hersteller : OMRON / PARTNER STOCK OMRN-S-A0008940923-1.pdf?hkey=82A29B72BDB3BD67C626B77C2F032848 Description: OMRON / PARTNER STOCK - G2RL-1A-E-ASI-DC12 - Leistungsrelais, SPST-NO, 12 VDC, 16 A, G2RL Series, Durchsteckmontage, Monostabil
tariffCode: 85364900
rohsCompliant: YES
Relaisanschlüsse: PC-Pin
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
Spulentyp: Monostabil
Kontaktmaterial: Silber-Zinn-Indium
isCanonical: Y
Kontaktstrom: 16A
usEccn: EAR99
Spulenwiderstand: 360ohm
euEccn: NLR
Kontaktspannung V DC: 24V
Relaismontage: Durchsteckmontage
Produktpalette: G2RL Series
productTraceability: No
Spulenspannung: 12VDC
Kontaktkonfiguration: SPST-NO
Kontaktspannung V AC: 250V
SVHC: To Be Advised
auf Bestellung 64 Stücke:
G2RL-1A-E-ASI-DC12 Hersteller : Omron Electronics Inc-EMC Div en-g2rl.pdf Description: RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
Packaging: Bulk
Mounting Type: Through Hole
Coil Voltage: 12VDC
Termination Style: PC Pin
Relay Type: General Purpose
Coil Current: 33.3 mA
Coil Type: Non Latching
Contact Material: Silver Indium Tin (AgInSn)
Contact Rating (Current): 16 A
Must Release Voltage: 1.2 VDC
Must Operate Voltage: 8.4 VDC
Coil Insulation: Class F
auf Bestellung 71 Stücke:
Mindestbestellmenge: 40
Produkt ist nicht verfügbar