HFA15TB60
HFA15TB60 IR
hfa15tb60-datasheet.pdf
Produktcode: 15293
zu Favoriten hinzufügen Lieblingsprodukt
Hersteller: IR
Gehäuse: TO-220AC
Vrr, V: 600 V
Iav, A: 15 A
Produktbewertung abgeben
Technische Details HFA15TB60 IR
  • DIODE, SOFT RECOVERY 15A
  • Diode Type:Fast Recovery
  • Voltage Vrrm:600V
  • Av Current If:15A
  • Max Voltage Vf:1.7V
  • Case Style:TO-220AC
  • No. of Pins:2
  • Diode Case Style:TO-220AC
  • Forward Voltage:1.7V
  • Max Current Ifs:150A
  • Max Reverse RecoveryTime, trr:60ns
  • Current Ifrm:60A
Weitere Produktangebote HFA15TB60
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
HFA15TB60 HFA15TB60 Hersteller : Vishay General Semiconductor - Diodes Division HFA15TB60%2C-1.pdf Description: DIODE STANDARD 600V 15A TO220AC
Packaging: Tube
Package / Case: TO-220-2
Mounting Type: Through Hole
Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr): 60 ns
Technology: Standard
Current - Average Rectified (Io): 15A
Supplier Device Package: TO-220AC
Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 150°C
Part Status: Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.7 V @ 15 A
Current Coupled to Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 15
Voltage Coupled to Current - Reverse Leakage @ Vr: 600
Current - Reverse Leakage @ Vr: 10 µA @ 600 V