Produkte > INFINEON TECHNOLOGIES > IKQ75N120CS6XKSA1
IKQ75N120CS6XKSA1
IKQ75N120CS6XKSA1 Infineon Technologies
infineonikq75n120cs6dsv0202en.pdf
Hersteller: Infineon Technologies
Trans IGBT Chip N-CH 1200V 150A 880W 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
auf Bestellung 230 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 22
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details IKQ75N120CS6XKSA1 Infineon Technologies
Description: IGBT TRENCH FS 1200V 150A TO247, Packaging: Tube, Package / Case: TO-247-3, Mounting Type: Through Hole, Operating Temperature: -40°C ~ 175°C (TJ), Input Type: Standard, Reverse Recovery Time (trr): 440 ns, Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.15V @ 15V, 75A, Supplier Device Package: PG-TO247-3-46, IGBT Type: Trench Field Stop, Td (on/off) @ 25°C: 34ns/300ns, Switching Energy: 5.15mJ (on), 2.95mJ (off), Test Condition: 600V, 75A, 4Ohm, 15V, Gate Charge: 530 nC, Part Status: Active, Current - Collector (Ic) (Max): 150 A, Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200 V, Current - Collector Pulsed (Icm): 300 A, Power - Max: 880 W.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
Description: Transistor: IGBT; 1.2kV; 75A; 440W; PG-TO247-3-46
Mounting: THT
Kind of package: tube
Gate charge: 530nC
Collector current: 75A
Gate-emitter voltage: ±20V
Power dissipation: 440W
Pulsed collector current: 300A
Collector-emitter voltage: 1.2kV
Technology: TRENCHSTOP™ 6
Type of transistor: IGBT
Features of semiconductor devices: integrated anti-parallel diode
Case: PG-TO247-3-46
auf Bestellung 10 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 9
IKQ75N120CS6XKSA1 IKQ75N120CS6XKSA1 Hersteller : Infineon Technologies infineonikq75n120cs6dsv0202en.pdf Trans IGBT Chip N-CH 1200V 150A 880W 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
auf Bestellung 230 Stücke:
Mindestbestellmenge: 18
auf Bestellung 234 Stücke:
Mindestbestellmenge: 12
IKQ75N120CS6XKSA1 IKQ75N120CS6XKSA1 Hersteller : Infineon Technologies Infineon-IKQ75N120CS6-DS-v02_01-EN.pdf?fileId=5546d462636cc8fb01638802035216c6 Description: IGBT TRENCH FS 1200V 150A TO247
Packaging: Tube
Package / Case: TO-247-3
Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -40°C ~ 175°C (TJ)
Input Type: Standard
Reverse Recovery Time (trr): 440 ns
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.15V @ 15V, 75A
Supplier Device Package: PG-TO247-3-46
IGBT Type: Trench Field Stop
Td (on/off) @ 25°C: 34ns/300ns
Switching Energy: 5.15mJ (on), 2.95mJ (off)
Test Condition: 600V, 75A, 4Ohm, 15V
Gate Charge: 530 nC
Part Status: Active
Current - Collector (Ic) (Max): 150 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200 V
Current - Collector Pulsed (Icm): 300 A
Power - Max: 880 W
auf Bestellung 1665 Stücke:
Mindestbestellmenge: 2
auf Bestellung 468 Stücke:
IKQ75N120CS6XKSA1 IKQ75N120CS6XKSA1 Hersteller : INFINEON 2718744.pdf Description: INFINEON - IKQ75N120CS6XKSA1 - IGBT, 150 A, 1.85 V, 880 W, 1.2 kV, TO-247, 3 Pin(s)
tariffCode: 85412900
Transistormontage: Durchsteckmontage
rohsCompliant: YES
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
isCanonical: Y
Kollektor-Emitter-Sättigungsspannung: 1.85V
MSL: MSL 1 - unbegrenzt
usEccn: EAR99
euEccn: NLR
Verlustleistung: 880W
Bauform - Transistor: TO-247
Dauerkollektorstrom: 150A
Anzahl der Pins: 3Pin(s)
Produktpalette: TRENCHSTOP IGBT6
Kollektor-Emitter-Spannung, max.: 1.2kV
productTraceability: Yes-Date/Lot Code
Betriebstemperatur, max.: 175°C
SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
auf Bestellung 432 Stücke:
Produkt ist nicht verfügbar
IKQ75N120CS6XKSA1 Hersteller : Infineon Infineon-IKQ75N120CS6-DS-v02_01-EN.pdf?fileId=5546d462636cc8fb01638802035216c6 IGBT 1200V 75A TO247-3-46 Група товару: Транзистори Од. вим: шт