Produkte > INFINEON TECHNOLOGIES > IPB240N03S4LR9ATMA1
IPB240N03S4LR9ATMA1
IPB240N03S4LR9ATMA1 Infineon Technologies
Infineon-IPB240N03S4L-R9-DS-v01_01-EN.pdf?fileId=5546d46249a28d750149a36984b60479
Hersteller: Infineon Technologies
Description: MOSFET N-CH 30V 240A TO263-7
Packaging: Bulk
Package / Case: TO-263-7, D2PAK (6 Leads + Tab)
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -55°C ~ 175°C (TJ)
Technology: MOSFET (Metal Oxide)
FET Type: N-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: 240A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 0.92mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max): 231W (Tc)
Vgs(th) (Max) @ Id: 2.2V @ 180µA
Supplier Device Package: PG-TO263-7-3
Part Status: Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): 4.5V, 10V
Vgs (Max): ±16V
Drain to Source Voltage (Vdss): 30 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: 300 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: 20300 pF @ 25 V
Grade: Automotive
Qualification: AEC-Q101
auf Bestellung 21485 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 93
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details IPB240N03S4LR9ATMA1 Infineon Technologies
Description: MOSFET N-CH 30V 240A TO263-7, Packaging: Tape & Reel (TR), Package / Case: TO-263-7, D2PAK (6 Leads + Tab), Mounting Type: Surface Mount, Operating Temperature: -55°C ~ 175°C (TJ), Technology: MOSFET (Metal Oxide), FET Type: N-Channel, Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: 240A (Tc), Rds On (Max) @ Id, Vgs: 0.92mOhm @ 100A, 10V, Power Dissipation (Max): 231W (Tc), Vgs(th) (Max) @ Id: 2.2V @ 180µA, Supplier Device Package: PG-TO263-7-3, Part Status: Obsolete, Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): 4.5V, 10V, Vgs (Max): ±16V, Drain to Source Voltage (Vdss): 30 V, Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: 300 nC @ 10 V, Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: 20300 pF @ 25 V, Grade: Automotive, Qualification: AEC-Q101.
Weitere Produktangebote IPB240N03S4LR9ATMA1
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
IPB240N03S4LR9ATMA1 IPB240N03S4LR9ATMA1 Hersteller : Infineon Technologies Infineon-IPB240N03S4L-R9-DS-v01_01-EN.pdf?fileId=5546d46249a28d750149a36984b60479 Description: MOSFET N-CH 30V 240A TO263-7
Packaging: Tape & Reel (TR)
Mounting Type: Surface Mount
FET Type: N-Channel
Part Status: Obsolete
Vgs (Max): ±16V
Grade: Automotive
Qualification: AEC-Q101
Produkt ist nicht verfügbar
IPB240N03S4LR9ATMA1 IPB240N03S4LR9ATMA1 Hersteller : Infineon Technologies Infineon_IPB240N03S4L_R9_DS_v01_01_EN-1731667.pdf MOSFET MOSFET_(20V 40V)