Produkte > INFINEON TECHNOLOGIES > IPD40N03S4L08ATMA1
IPD40N03S4L08ATMA1
IPD40N03S4L08ATMA1 Infineon Technologies
Infineon-IPD40N03S4L_08-DS-v01_01-en.pdf?fileId=db3a30431ddc9372011e2b3ad6c04d78
Hersteller: Infineon Technologies
Description: MOSFET N-CH 30V 40A TO252-31
Packaging: Bulk
Package / Case: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -55°C ~ 175°C (TJ)
Technology: MOSFET (Metal Oxide)
FET Type: N-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: 40A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 8.3mOhm @ 40A, 10V
Power Dissipation (Max): 42W (Tc)
Vgs(th) (Max) @ Id: 2.2V @ 13µA
Supplier Device Package: PG-TO252-3-11
Part Status: Not For New Designs
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): 4.5V, 10V
Vgs (Max): ±16V
Drain to Source Voltage (Vdss): 30 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: 20 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: 1520 pF @ 15 V
Grade: Automotive
Qualification: AEC-Q101
auf Bestellung 9247 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 328
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details IPD40N03S4L08ATMA1 Infineon Technologies
Description: MOSFET N-CH 30V 40A TO252-31, Packaging: Tape & Reel (TR), Package / Case: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63, Mounting Type: Surface Mount, Operating Temperature: -55°C ~ 175°C (TJ), Technology: MOSFET (Metal Oxide), FET Type: N-Channel, Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: 40A (Tc), Rds On (Max) @ Id, Vgs: 8.3mOhm @ 40A, 10V, Power Dissipation (Max): 42W (Tc), Vgs(th) (Max) @ Id: 2.2V @ 13µA, Supplier Device Package: PG-TO252-3-11, Part Status: Not For New Designs, Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): 4.5V, 10V, Vgs (Max): ±16V, Drain to Source Voltage (Vdss): 30 V, Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: 20 nC @ 10 V, Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: 1520 pF @ 15 V, Grade: Automotive, Qualification: AEC-Q101.
Weitere Produktangebote IPD40N03S4L08ATMA1
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
IPD40N03S4L08ATMA1 IPD40N03S4L08ATMA1 Hersteller : Infineon Technologies Infineon-IPD40N03S4L_08-DS-v01_01-en.pdf?fileId=db3a30431ddc9372011e2b3ad6c04d78 Description: MOSFET N-CH 30V 40A TO252-31
Packaging: Tape & Reel (TR)
Mounting Type: Surface Mount
FET Type: N-Channel
Vgs (Max): ±16V