Produkte > TEXAS INSTRUMENTS > LM2940LD-12
LM2940LD-12
LM2940LD-12 Texas Instruments
suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=https%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Flit%2Fgpn%2Flm2940-n
Hersteller: Texas Instruments
LDO Regulator Pos 12V 1A Automotive 8-Pin WSON EP T/R
auf Bestellung 11000 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 240
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details LM2940LD-12 Texas Instruments
Description: IC REG LINEAR 12V 1A 8-WSON, Packaging: Tape & Reel (TR), Package / Case: 8-WDFN Exposed Pad, Output Type: Fixed, Mounting Type: Surface Mount, Current - Output: 1A, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Output Configuration: Positive, Current - Quiescent (Iq): 10 mA, Voltage - Input (Max): 26V, Number of Regulators: 1, Supplier Device Package: 8-WSON (4x4), Voltage - Output (Min/Fixed): 12V, Part Status: Not For New Designs, PSRR: 66dB (120Hz), Voltage Dropout (Max): 1V @ 1A, Protection Features: Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit, Current - Supply (Max): 15 mA.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
LM2940LD-12 LM2940LD-12 Hersteller : Texas Instruments suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=https%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Flit%2Fgpn%2Flm2940-n Description: IC REG LINEAR 12V 1A 8-WSON
Packaging: Bulk
Package / Case: 8-WDFN Exposed Pad
Output Type: Fixed
Mounting Type: Surface Mount
Current - Output: 1A
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Output Configuration: Positive
Current - Quiescent (Iq): 10 mA
Voltage - Input (Max): 26V
Number of Regulators: 1
Supplier Device Package: 8-WSON (4x4)
Voltage - Output (Min/Fixed): 12V
Part Status: Not For New Designs
PSRR: 66dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max): 1V @ 1A
Protection Features: Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Current - Supply (Max): 15 mA
auf Bestellung 11000 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 182
LM2940LD-12 Hersteller : National Semiconductor suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=https%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Flit%2Fgpn%2Flm2940-n LDO Regulator Pos 12V 1A 8-Pin WSON EP T/R
Mindestbestellmenge: 240
LM2940LD-12 LM2940LD-12 Hersteller : Texas Instruments suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=https%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Flit%2Fgpn%2Flm2940-n LDO Regulator Pos 12V 1A 8-Pin WSON EP T/R
Produkt ist nicht verfügbar
Produkt ist nicht verfügbar
Packaging: Tape & Reel (TR)
Output Type: Fixed
Mounting Type: Surface Mount
Current - Output: 1A
Output Configuration: Positive
Voltage - Input (Max): 26V
Number of Regulators: 1
PSRR: 66dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max): 1V @ 1A
Current - Supply (Max): 15 mA
LM2940LD-12 LM2940LD-12 Hersteller : Texas Instruments suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=https%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Flit%2Fgpn%2Flm2940-n LDO Voltage Regulators 1-A, 26-V, high-PSRR, low-dropout voltage regulator 8-WSON -40 to 125