Produkte > TEXAS INSTRUMENTS > LM2940SX-12
LM2940SX-12
LM2940SX-12 Texas Instruments
suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=https%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Flit%2Fgpn%2Flm2940-n
Hersteller: Texas Instruments
Description: IC REG LINEAR 12V 1A TO263
Packaging: Cut Tape (CT)
Package / Case: TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Output Type: Fixed
Mounting Type: Surface Mount
Current - Output: 1A
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Output Configuration: Positive
Current - Quiescent (Iq): 10 mA
Voltage - Input (Max): 26V
Number of Regulators: 1
Supplier Device Package: TO-263 (DDPAK-3)
Voltage - Output (Min/Fixed): 12V
Part Status: Not For New Designs
PSRR: 66dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max): 1V @ 1A
Protection Features: Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Current - Supply (Max): 15 mA
auf Bestellung 457 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 5
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details LM2940SX-12 Texas Instruments
Description: IC REG LINEAR 12V 1A TO263, Packaging: Tape & Reel (TR), Package / Case: TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA, Output Type: Fixed, Mounting Type: Surface Mount, Current - Output: 1A, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Output Configuration: Positive, Current - Quiescent (Iq): 10 mA, Voltage - Input (Max): 26V, Number of Regulators: 1, Supplier Device Package: TO-263 (DDPAK-3), Voltage - Output (Min/Fixed): 12V, Part Status: Not For New Designs, PSRR: 66dB (120Hz), Voltage Dropout (Max): 1V @ 1A, Protection Features: Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit, Current - Supply (Max): 15 mA.
Weitere Produktangebote LM2940SX-12
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
LM2940SX-12 Hersteller : NS suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=https%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Flit%2Fgpn%2Flm2940-n
auf Bestellung 2100 Stücke:
Lieferzeit 21-28 Tag (e)
LM2940SX-12 LM2940SX-12 Hersteller : Texas Instruments suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=https%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Flit%2Fgpn%2Flm2940-n LDO Regulator Pos 12V 1A 4-Pin(3+Tab) DDPAK T/R
Produkt ist nicht verfügbar
LM2940SX-12 LM2940SX-12 Hersteller : Texas Instruments suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=https%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Flit%2Fgpn%2Flm2940-n Description: IC REG LINEAR 12V 1A TO263
Packaging: Tape & Reel (TR)
Output Type: Fixed
Mounting Type: Surface Mount
Current - Output: 1A
Output Configuration: Positive
Voltage - Input (Max): 26V
Number of Regulators: 1
PSRR: 66dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max): 1V @ 1A
Current - Supply (Max): 15 mA
Produkt ist nicht verfügbar
LM2940SX-12 LM2940SX-12 Hersteller : Texas Instruments suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=https%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Flit%2Fgpn%2Flm2940-n LDO Voltage Regulators 1-A, 26-V, high-PSRR, low-dropout voltage regulator 3-DDPAK/TO-263 -40 to 125