lm4040-n.pdf?ts=1752678691365&ref_url=https%253A%252F%252Fwww.ti.com%252Fproduct%252FLM4040-N%252Fpart-details%252FLM4040BIM3-3.0%252FNOPB
Hersteller: TEXAS INSTRUMENTS
Category: Reference voltage sources - circuits
Description: IC: voltage reference source; 2.5V; ±1%; TO92; bulk; 15mA
Type of integrated circuit: voltage reference source
Reference voltage: 2.5V
Tolerance: ±1%
Mounting: THT
Case: TO92
Operating temperature: -40...85°C
Operating voltage: 2.05...10V
Kind of package: bulk
Maximum output current: 15mA