lm4040-n.pdf?ts=1752678691365&ref_url=https%253A%252F%252Fwww.ti.com%252Fproduct%252FLM4040-N%252Fpart-details%252FLM4040BIM3-3.0%252FNOPB
Hersteller: Texas Instruments
Description: IC VREF SHUNT 2% SOT23-3
Packaging: Tape & Reel (TR)
Tolerance: ±2%
Package / Case: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Temperature Coefficient: 150ppm/°C
Output Type: Fixed
Mounting Type: Surface Mount
Reference Type: Shunt
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package: SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed): 2.5V
Noise - 10Hz to 10kHz: 35µVrms
Part Status: Active
Current - Cathode: 73 µA
Current - Output: 15 mA