Produkte > TEXAS INSTRUMENTS > LP5912-2.8DRVR
LP5912-2.8DRVR
LP5912-2.8DRVR Texas Instruments
suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=http%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Flit%2Fgpn%2Flp5912
Hersteller: Texas Instruments
LDO Regulator Pos 2.8V 0.5A 6-Pin WSON EP T/R
auf Bestellung 2118 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 216
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details LP5912-2.8DRVR Texas Instruments
Description: IC REG LINEAR 2.8V 500MA 6-WSON, Packaging: Tape & Reel (TR), Package / Case: 6-WDFN Exposed Pad, Output Type: Fixed, Mounting Type: Surface Mount, Current - Output: 500mA, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Output Configuration: Positive, Current - Quiescent (Iq): 55 µA, Voltage - Input (Max): 6.5V, Number of Regulators: 1, Supplier Device Package: 6-WSON (2x2), Voltage - Output (Min/Fixed): 2.8V, Control Features: Enable, Power Good, Soft Start, Part Status: Active, PSRR: 80dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz), Voltage Dropout (Max): 0.25V @ 500mA, Protection Features: Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit, Current - Supply (Max): 600 µA.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
LP5912-2.8DRVR LP5912-2.8DRVR Hersteller : Texas Instruments suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=http%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Flit%2Fgpn%2Flp5912 LDO Regulator Pos 2.8V 0.5A 6-Pin WSON EP T/R
auf Bestellung 2118 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 202
LP5912-2.8DRVR LP5912-2.8DRVR Hersteller : Texas Instruments suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=http%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Flit%2Fgpn%2Flp5912 LDO Voltage Regulators 500-mA low-nois e low-IQ l A 595-LP5912-2.8DRVT
Mindestbestellmenge: 2
LP5912-2.8DRVR LP5912-2.8DRVR Hersteller : Texas Instruments suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=http%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Flit%2Fgpn%2Flp5912 Description: IC REG LINEAR 2.8V 500MA 6-WSON
Packaging: Cut Tape (CT)
Package / Case: 6-WDFN Exposed Pad
Output Type: Fixed
Mounting Type: Surface Mount
Current - Output: 500mA
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration: Positive
Current - Quiescent (Iq): 55 µA
Voltage - Input (Max): 6.5V
Number of Regulators: 1
Supplier Device Package: 6-WSON (2x2)
Voltage - Output (Min/Fixed): 2.8V
Control Features: Enable, Power Good, Soft Start
Part Status: Active
PSRR: 80dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Voltage Dropout (Max): 0.25V @ 500mA
Protection Features: Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Current - Supply (Max): 600 µA
Mindestbestellmenge: 9
Produkt ist nicht verfügbar
Produkt ist nicht verfügbar
Packaging: Tape & Reel (TR)
Output Type: Fixed
Mounting Type: Surface Mount
Current - Output: 500mA
Output Configuration: Positive
Voltage - Input (Max): 6.5V
Number of Regulators: 1
Part Status: Active
Current - Supply (Max): 600 µA
LP5912-2.8DRVR Hersteller : TEXAS INSTRUMENTS suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=http%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Flit%2Fgpn%2Flp5912 Category: LDO fixed voltage regulators
Description: IC: voltage regulator; LDO,fixed; 2.8V; 500mA; WSON6; SMD; ±3%; Ch: 1
Type of integrated circuit: voltage regulator
Kind of voltage regulator: fixed; LDO
Voltage drop: 0.25V
Output voltage: 2.8V
Output current: 0.5A
Case: WSON6
Mounting: SMD
Kind of package: reel; tape
Operating temperature: -40...125°C
Tolerance: ±3%