Produkte > TEXAS INSTRUMENTS > LP5912Q0.9DRVTQ1
LP5912Q0.9DRVTQ1
LP5912Q0.9DRVTQ1 Texas Instruments
suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=https%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Flit%2Fgpn%2Flp5912-q1
Hersteller: Texas Instruments
Description: IC REG LINEAR 0.9V 500MA 6-WSON
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: 6-WDFN Exposed Pad
Output Type: Fixed
Mounting Type: Surface Mount
Current - Output: 500mA
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration: Positive
Current - Quiescent (Iq): 55 µA
Voltage - Input (Max): 6.5V
Number of Regulators: 1
Supplier Device Package: 6-WSON (2x2)
Voltage - Output (Min/Fixed): 0.9V
Control Features: Enable, Power Good, Soft Start
Part Status: Active
PSRR: 65dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Protection Features: Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Current - Supply (Max): 600 µA
Grade: Automotive
Qualification: AEC-Q100
auf Bestellung 750 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 250
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details LP5912Q0.9DRVTQ1 Texas Instruments
Description: IC REG LINEAR 0.9V 500MA 6-WSON, Packaging: Tape & Reel (TR), Package / Case: 6-WDFN Exposed Pad, Output Type: Fixed, Mounting Type: Surface Mount, Current - Output: 500mA, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Output Configuration: Positive, Current - Quiescent (Iq): 55 µA, Voltage - Input (Max): 6.5V, Number of Regulators: 1, Supplier Device Package: 6-WSON (2x2), Voltage - Output (Min/Fixed): 0.9V, Control Features: Enable, Power Good, Soft Start, Part Status: Active, PSRR: 65dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz), Protection Features: Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit, Current - Supply (Max): 600 µA, Grade: Automotive, Qualification: AEC-Q100.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
LP5912Q0.9DRVTQ1 LP5912Q0.9DRVTQ1 Hersteller : Texas Instruments suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=https%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Flit%2Fgpn%2Flp5912-q1 Description: IC REG LINEAR 0.9V 500MA 6-WSON
Packaging: Bulk
Output Type: Fixed
Mounting Type: Surface Mount
Current - Output: 500mA
Output Configuration: Positive
Voltage - Input (Max): 6.5V
Number of Regulators: 1
Grade: Automotive
Part Status: Active
Current - Supply (Max): 600 µA
Qualification: AEC-Q100
auf Bestellung 31000 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 344
LP5912Q0.9DRVTQ1 LP5912Q0.9DRVTQ1 Hersteller : Texas Instruments suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=https%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Flit%2Fgpn%2Flp5912-q1 LDO Regulator Pos 0.9V 0.5A Automotive AEC-Q100 6-Pin WSON EP T/R
auf Bestellung 11000 Stücke:
Mindestbestellmenge: 292
Mindestbestellmenge: 292
Packaging: Cut Tape (CT)
Current - Output: 500mA
Voltage - Input (Max): 6.5V
auf Bestellung 934 Stücke:
Mindestbestellmenge: 7
LP5912Q0.9DRVTQ1 LP5912Q0.9DRVTQ1 Hersteller : Texas Instruments suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=https%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Flit%2Fgpn%2Flp5912-q1 LDO Voltage Regulators Automotive, 500-mA low-noise low-IQ low-dropout voltage regulator with reverse current protection 6-WSON -40 to 125