| Foto | Bezeichnung | Hersteller | Beschreibung |
Verfügbarkeit |
Preis | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
LP5951MF-2.5/NOPB | Hersteller : Texas Instruments |
LDO Regulator Pos 2.5V 0.15A 5-Pin SOT-23 T/R |
auf Bestellung 2000 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
auf Bestellung 800 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
LDO Voltage Regulators MicroPwr 150mA LDO C MOS Vtg Reg A 926-L A 926-LP5951MFX25NOPB |
auf Bestellung 1055 Stücke: Lieferzeit 10-14 Tag (e) |
Description: IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT23-5Packaging: Cut Tape (CT) Package / Case: SC-74A, SOT-753 Output Type: Fixed Mounting Type: Surface Mount Current - Output: 150mA Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Output Configuration: Positive Current - Quiescent (Iq): 55 µA Voltage - Input (Max): 5.5V Number of Regulators: 1 Supplier Device Package: SOT-23-5 Voltage - Output (Min/Fixed): 2.5V Control Features: Enable Part Status: Active PSRR: 60dB ~ 50dB (100Hz ~ 10kHz) Voltage Dropout (Max): 0.35V @ 150mA Protection Features: Over Current, Over Temperature, Short Circuit Current - Supply (Max): 70 µA |
auf Bestellung 537 Stücke: Lieferzeit 10-14 Tag (e) |
Description: TEXAS INSTRUMENTS - LP5951MF-2.5/NOPB - LDO-Festspannungsregler, 1.8V bis 5.5Vin, 200mV Dropout, 2.4V bis 2.59V/150mAout, SOT-23-5tariffCode: 85423990 Ausgang: Fest rohsCompliant: YES Ausgangsspannung, min.: - IC-Montage: Oberflächenmontage Ausgangsspannung, max.: - hazardous: false rohsPhthalatesCompliant: YES IC-Gehäuse / Bauform: SOT-23 Nennausgangsspannung: 2.5V usEccn: EAR99 Betriebstemperatur, min.: -40°C Eingangsspannung, max.: 5.5V euEccn: NLR Ausgangsstrom, max.: 150mA Polarität: Positiver Ausgang Eingangsspannung, min.: 1.8V Anzahl der Pins: 5Pin(s) Produktpalette: - Ausgangsspannung, nom.: 2.5V productTraceability: Yes-Date/Lot Code Ausgangsstrom, max.: 150mA Dropout-Spannung, typ., bei Strom: 200mV Typische Dropout-Spannung bei Strom: 200mV Betriebstemperatur, max.: 125°C Anzahl der Ausgänge: 1Ausgänge SVHC: No SVHC (27-Jun-2018) |
auf Bestellung 9 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
Produkt ist nicht verfügbar |
Produkt ist nicht verfügbar |
Description: IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT23-5Packaging: Tape & Reel (TR) Package / Case: SC-74A, SOT-753 Output Type: Fixed Mounting Type: Surface Mount Current - Output: 150mA Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Output Configuration: Positive Current - Quiescent (Iq): 55 µA Voltage - Input (Max): 5.5V Number of Regulators: 1 Supplier Device Package: SOT-23-5 Voltage - Output (Min/Fixed): 2.5V Control Features: Enable Part Status: Active PSRR: 60dB ~ 50dB (100Hz ~ 10kHz) Voltage Dropout (Max): 0.35V @ 150mA Protection Features: Over Current, Over Temperature, Short Circuit Current - Supply (Max): 70 µA |
Category: LDO fixed voltage regulatorsDescription: IC: voltage regulator; LDO,fixed; 2.5V; 150mA; SOT23-5; SMD; ±3.5% Kind of voltage regulator: fixed; LDO Type of integrated circuit: voltage regulator Kind of package: reel; tape Mounting: SMD Case: SOT23-5 Operating temperature: -40...125°C Voltage drop: 0.25V Output current: 0.15A Number of channels: 1 Tolerance: ±3.5% Input voltage: 1.8...5.5V Output voltage: 2.5V Quantity in set/package: 1000pcs. |