LTC4002ES8-4.2#PBF Analog Devices
Hersteller: Analog Devices
Category: Battery and battery cells controllers
Description: IC: PMIC; battery charging controller; Li-Ion; Uin: 4.7÷22V; SO8
Type of integrated circuit: PMIC
Mounting: SMD
Case: SO8
Operating temperature: -40...85°C
Integrated circuit features: Li-Ion
Output current: 2A
Max. voltage: 4.2V
Input voltage: 4.7...22V
Frequency: 0.5MHz
Kind of integrated circuit: battery charging controller
| Anzahl | Preis |
|---|---|
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details LTC4002ES8-4.2#PBF Analog Devices
Description: ANALOG DEVICES - LTC4002ES8-4.2#PBF - Lade-IC, Li-Ion/Li-Pol, 1 Zelle, 22Vin, 4.2V Ladespannung/3A Ladestrom, 0 bis 70°C, NSOIC-8, tariffCode: 85423990, rohsCompliant: YES, IC-Montage: Oberflächenmontage, hazardous: false, rohsPhthalatesCompliant: YES, isCanonical: Y, IC-Gehäuse / Bauform: NSOIC, Anzahl der Zellen: 1Cells, MSL: MSL 1 - unbegrenzt, usEccn: EAR99, Ladespannung: 4.2V, Ladestrom: 3A, Betriebstemperatur, min.: -40°C, Batterie-/Akkutyp: Li-Ionen, Li-Polymer, euEccn: NLR, Eingangsspannung: 22V, Anzahl der Pins: 8Pin(s), Produktpalette: -, productTraceability: Yes-Date/Lot Code, Betriebstemperatur, max.: 85°C, SVHC: No SVHC (04-Feb-2026).
| Foto | Bezeichnung | Hersteller | Beschreibung |
Verfügbarkeit |
Preis | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
LTC4002ES8-4.2#PBF | Hersteller : Analog Devices |
Battery Management St&alone Li-Ion Switch Mode Bat Chr |
auf Bestellung 2807 Stücke: Lieferzeit 10-14 Tag (e) |
LTC4002ES8-4.2#PBF | Hersteller : Analog Devices Inc. |
Description: IC BATT CHG LI-ION 1CELL 8SOICPackaging: Tube Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Number of Cells: 1 Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA) Battery Chemistry: Lithium Ion Supplier Device Package: 8-SO Programmable Features: Timer Voltage - Supply (Max): 22V Battery Pack Voltage: 4.2V Current - Charging: Constant - Programmable Part Status: Active |
auf Bestellung 4467 Stücke: Lieferzeit 10-14 Tag (e) |
auf Bestellung 50 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
Switching Battery Charger Li-Ion/Li-Pol 3000mA 4.2V 8-Pin SOIC N Tube |