Produkte > NXP USA INC. > MCF5211LCEP66
MCF5211LCEP66
MCF5211LCEP66 NXP USA Inc.
MCF5213EC.pdf
Hersteller: NXP USA Inc.
Description: 32-BIT MICROCONTROLLERS - MCU MC
Packaging: Tray
Package / Case: 64-VFQFN Exposed Pad
Mounting Type: Surface Mount
Speed: 66MHz
Program Memory Size: 128KB (128K x 8)
RAM Size: 16K x 8
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type: External
Program Memory Type: FLASH
Core Processor: Coldfire V2
Data Converters: A/D 8x12b
Core Size: 32-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 3V ~ 3.6V