Produkte > MICROCHIP TECHNOLOGY > MSC040SMA120S
MSC040SMA120S
MSC040SMA120S Microchip Technology
MSC040SMA120B_SiC_MOSFET_Datasheet.pdf
Hersteller: Microchip Technology
SiC MOSFETs MOSFET SIC 1200 V 40 mOhm TO-268
auf Bestellung 44 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details MSC040SMA120S Microchip Technology
Description: SICFET N-CH 1200V 64A TO268, Packaging: Tube, Package / Case: TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA, Mounting Type: Surface Mount, Operating Temperature: -55°C ~ 175°C (TJ), Technology: SiCFET (Silicon Carbide), FET Type: N-Channel, Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: 64A (Tc), Rds On (Max) @ Id, Vgs: 50mOhm @ 40A, 20V, Power Dissipation (Max): 303W, Vgs(th) (Max) @ Id: 2.6V @ 2mA, Supplier Device Package: D3Pak, Part Status: Active, Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): 20V, Vgs (Max): +23V, -10V, Drain to Source Voltage (Vdss): 1200 V, Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: 137 nC @ 20 V, Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: 1990 pF @ 1000 V.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
MSC040SMA120S MSC040SMA120S Hersteller : Microchip Technology 1244005-msc040sma120s-datasheet Description: SICFET N-CH 1200V 64A TO268
Packaging: Tube
Package / Case: TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -55°C ~ 175°C (TJ)
Technology: SiCFET (Silicon Carbide)
FET Type: N-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: 64A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 50mOhm @ 40A, 20V
Power Dissipation (Max): 303W
Vgs(th) (Max) @ Id: 2.6V @ 2mA
Supplier Device Package: D3Pak
Part Status: Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): 20V
Vgs (Max): +23V, -10V
Drain to Source Voltage (Vdss): 1200 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: 137 nC @ 20 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: 1990 pF @ 1000 V
auf Bestellung 10 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
MSC040SMA120S MSC040SMA120S Hersteller : Microchip Technology microsemi_msc040sma120s_datasheet_reva1.pdf Trans MOSFET N-CH SiC 1.2KV 64A 3-Pin(2+Tab) D3PAK Tube Automotive AEC-Q101
auf Bestellung 30 Stücke:
Mindestbestellmenge: 30