Produkte > MICROCHIP TECHNOLOGY > MSC090SDA330B2
MSC090SDA330B2
MSC090SDA330B2 Microchip Technology
00004450A_MSC090SDA330B2_SiC_SBD_Datasheet-2934465.pdf
Hersteller: Microchip Technology
SiC Schottky Diodes SIC SBD 3300 V 90 A TO-247 MAX
auf Bestellung 29 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details MSC090SDA330B2 Microchip Technology
Description: SIC SBD 3300 V 90 A TO-247 MAX, Packaging: Bulk, Package / Case: TO-247-2, Mounting Type: Through Hole, Speed: No Recovery Time > 500mA (Io), Reverse Recovery Time (trr): 0 ns, Technology: SiC (Silicon Carbide) Schottky, Capacitance @ Vr, F: 6326pF @ 1V, 1MHz, Current - Average Rectified (Io): 184A, Supplier Device Package: TO-247, Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 175°C, Part Status: Active, Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 3300 V, Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 2.4 V @ 90 A, Current - Reverse Leakage @ Vr: 200 µA @ 3300 V.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
MSC090SDA330B2 MSC090SDA330B2 Hersteller : MICROCHIP 3743120.pdf Description: MICROCHIP - MSC090SDA330B2 - SiC-Schottky-Diode, Einfach, 3.3 kV, 184 A, 927 nC, T-MAX
tariffCode: 85411000
productTraceability: Yes-Date/Lot Code
Kapazitive Gesamtladung: 927nC
rohsCompliant: YES
Durchschnittlicher Durchlassstrom: 184A
euEccn: NLR
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
Wiederkehrende Spitzensperrspannung: 3.3kV
Betriebstemperatur, max.: 175°C
usEccn: EAR99
SVHC: No SVHC (23-Jan-2024)
auf Bestellung 2 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
MSC090SDA330B2 Hersteller : Microchip Technology Description: SIC SBD 3300 V 90 A TO-247 MAX
Packaging: Bulk
Package / Case: TO-247-2
Mounting Type: Through Hole
Speed: No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr): 0 ns
Technology: SiC (Silicon Carbide) Schottky
Capacitance @ Vr, F: 6326pF @ 1V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io): 184A
Supplier Device Package: TO-247
Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 175°C
Part Status: Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 3300 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 2.4 V @ 90 A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 200 µA @ 3300 V
auf Bestellung 26 Stücke:
Anzahl Preis
MSC090SDA330B2 Hersteller : MICROCHIP TECHNOLOGY MSC090SDA330B2.PDF Category: THT Schottky diodes
Description: Diode: Schottky rectifying; SiC; THT; 3.3kV; 90A; T-Max; Ufmax: 4.3V
Mounting: THT
Semiconductor structure: single diode
Technology: SiC
Type of diode: Schottky rectifying
Kind of package: tube
Leakage current: 0.15mA
Load current: 90A
Max. forward impulse current: 615A
Max. forward voltage: 4.3V
Power dissipation: 650W
Max. off-state voltage: 3.3kV