Technische Details MSP430G2231IN14 Texas Instruments
Description: TEXAS INSTRUMENTS - MSP430G2231IN14 - 16-Bit-Mikrocontroller, MSP430 Family MSP430G2x Series Microcontrollers, MSP430, 16 Bit, 16 MHz, tariffCode: 85423190, rohsCompliant: YES, ADC-Auflösung: 10 Bit, IC-Montage: Durchsteckmontage, Bausteinkern: MSP430, hazardous: false, rohsPhthalatesCompliant: YES, Qualifikation: -, IC-Gehäuse / Bauform: DIP, usEccn: EAR99, Betriebstemperatur, min.: -40°C, ADC-Kanäle: 8Kanäle, Programmspeichergröße: 2KB, Versorgungsspannung, min.: 1.8V, Betriebsfrequenz, max.: 16MHz, euEccn: NLR, MCU-Familie: MSP430, RAM-Speichergröße: 128Byte, MCU-Baureihe: MSP430G2x, Anzahl der Ein-/Ausgänge: 10I/O(s), Anzahl der Pins: 14Pin(s), Datenbusbreite: 16 Bit, Produktpalette: MSP430 Family MSP430G2x Series Microcontrollers, productTraceability: Yes-Date/Lot Code, Versorgungsspannung, max.: 3.6V, Schnittstellen: I2C, SPI, USI, Betriebstemperatur, max.: 85°C, SVHC: No SVHC (27-Jun-2018).
| Foto | Bezeichnung | Hersteller | Beschreibung |
Verfügbarkeit |
Preis | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
MSP430G2231IN14 | Hersteller : Texas Instruments |
MCU 16-bit MSP430 RISC 2KB Flash 2.5V/3.3V 14-Pin PDIP Tube |
auf Bestellung 365 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
auf Bestellung 350 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
Category: Texas Instruments microcontrollersDescription: IC: MSP430 microcontroller; DIP14; I2C,JTAG,SPI; 1.8÷3.6VDC Mounting: THT Operating temperature: -40...85°C Case: DIP14 Interface: I2C; JTAG; SPI Kind of architecture: MSP430 Type of integrated circuit: MSP430 microcontroller Number of 16bit timers: 1 Supply voltage: 1.8...3.6V DC Number of PWM channels: 2 Number of output compare channels: 2 Number of input capture channels: 2 Number of 10bit A/D converters: 8 Memory: 128B SRAM; 2kB FLASH Kind of core: 16-bit Integrated circuit features: Brown Out Reset (BOR); internal temperature sensor; watchdog Family: MSP430G2x/I2x |
auf Bestellung 48 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
auf Bestellung 583 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
Description: IC MCU 16BIT 2KB FLASH 14DIPPackaging: Bulk Package / Case: 14-DIP (0.300", 7.62mm) Mounting Type: Through Hole Speed: 16MHz Program Memory Size: 2KB (2K x 8) RAM Size: 128 x 8 Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA) Oscillator Type: Internal Program Memory Type: FLASH Core Processor: MSP430 CPU16 Data Converters: A/D 8x10b Core Size: 16-Bit Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 1.8V ~ 3.6V Connectivity: I2C, SPI Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT Supplier Device Package: 14-PDIP Part Status: Active Number of I/O: 10 DigiKey Programmable: Not Verified |
auf Bestellung 733 Stücke: Lieferzeit 10-14 Tag (e) |
Description: IC MCU 16BIT 2KB FLASH 14DIPPackaging: Tube Package / Case: 14-DIP (0.300", 7.62mm) Mounting Type: Through Hole Speed: 16MHz Program Memory Size: 2KB (2K x 8) RAM Size: 128 x 8 Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA) Oscillator Type: Internal Program Memory Type: FLASH Core Processor: MSP430 CPU16 Data Converters: A/D 8x10b Core Size: 16-Bit Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 1.8V ~ 3.6V Connectivity: I2C, SPI Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT Supplier Device Package: 14-PDIP Part Status: Active Number of I/O: 10 DigiKey Programmable: Not Verified |
auf Bestellung 80 Stücke: Lieferzeit 10-14 Tag (e) |
16-bit Microcontrollers - MCU Ultra low power Micr ocontroller |
auf Bestellung 714 Stücke: Lieferzeit 10-14 Tag (e) |
Produkt ist nicht verfügbar |
Produkt ist nicht verfügbar |