Produkte > SAMTEC INC. > MTSW-202-07-G-S-150
MTSW-202-07-G-S-150 Samtec Inc.
mtsw.pdf
Hersteller: Samtec Inc.
Description: CONN HEADER VERT 2POS 5.08MM
Packaging: Bulk
Connector Type: Header, Cuttable
Current Rating (Amps): 3A
Mounting Type: Through Hole
Number of Positions: 2
Number of Rows: 1
Style: Board to Board or Cable
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Contact Type: Male Pin
Fastening Type: Push-Pull
Number of Positions Loaded: All
Termination: Solder
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Contact Material: Phosphor Bronze
Insulation Color: Black
Pitch - Mating: 0.200" (5.08mm)
Contact Finish - Mating: Gold
Contact Finish Thickness - Mating: 10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post: Gold
Contact Shape: Square
Contact Length - Post: 0.180" (4.57mm)
Insulation Height: 0.100" (2.54mm)
Shrouding: Unshrouded
Overall Contact Length: 0.430" (10.92mm)
Insulation Material: Polyester, Glass Filled
Contact Length - Mating: 0.150" (3.81mm)
auf Bestellung 1474 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 28
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details MTSW-202-07-G-S-150 Samtec Inc.
Description: CONN HEADER VERT 2POS 5.08MM, Packaging: Bulk, Connector Type: Header, Cuttable, Current Rating (Amps): 3A, Mounting Type: Through Hole, Number of Positions: 2, Number of Rows: 1, Style: Board to Board or Cable, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C, Contact Type: Male Pin, Fastening Type: Push-Pull, Number of Positions Loaded: All, Termination: Solder, Material Flammability Rating: UL94 V-0, Contact Material: Phosphor Bronze, Insulation Color: Black, Pitch - Mating: 0.200" (5.08mm), Contact Finish - Mating: Gold, Contact Finish Thickness - Mating: 10.0µin (0.25µm), Contact Finish - Post: Gold, Contact Shape: Square, Contact Length - Post: 0.180" (4.57mm), Insulation Height: 0.100" (2.54mm), Shrouding: Unshrouded, Overall Contact Length: 0.430" (10.92mm), Insulation Material: Polyester, Glass Filled, Contact Length - Mating: 0.150" (3.81mm).