Produkte > SAMTEC > MTSW-202-07-L-S-240
MTSW-202-07-L-S-240
MTSW-202-07-L-S-240 Samtec
mtsw.pdf
Hersteller: Samtec
Headers & Wire Housings Variable Height PCB Header Strips
auf Bestellung 295 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 6
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details MTSW-202-07-L-S-240 Samtec
Description: CONN HEADER VERT 2POS 5.08MM, Packaging: Bulk, Connector Type: Header, Cuttable, Current Rating (Amps): 3A, Mounting Type: Through Hole, Number of Positions: 2, Number of Rows: 1, Style: Board to Board or Cable, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C, Contact Type: Male Pin, Fastening Type: Push-Pull, Number of Positions Loaded: All, Termination: Solder, Material Flammability Rating: UL94 V-0, Contact Material: Phosphor Bronze, Insulation Color: Black, Pitch - Mating: 0.200" (5.08mm), Contact Finish - Mating: Gold, Contact Finish Thickness - Mating: 10.0µin (0.25µm), Contact Finish - Post: Tin, Contact Shape: Square, Contact Length - Post: 0.090" (2.29mm), Insulation Height: 0.100" (2.54mm), Shrouding: Unshrouded, Overall Contact Length: 0.430" (10.92mm), Insulation Material: Polyester, Glass Filled, Contact Length - Mating: 0.240" (6.10mm).
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
MTSW-202-07-L-S-240 Hersteller : Samtec Inc. mtsw.pdf Description: CONN HEADER VERT 2POS 5.08MM
Packaging: Bulk
Connector Type: Header, Cuttable
Current Rating (Amps): 3A
Style: Board to Board or Cable
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Insulation Color: Black
Pitch - Mating: 0.200" (5.08mm)
Contact Finish - Mating: Gold
Contact Finish Thickness - Mating: 10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post: Tin
Contact Shape: Square
Contact Length - Post: 0.090" (2.29mm)
Insulation Height: 0.100" (2.54mm)
Shrouding: Unshrouded
Overall Contact Length: 0.430" (10.92mm)
Insulation Material: Polyester, Glass Filled
Contact Length - Mating: 0.240" (6.10mm)