P6KE120CA
P6KE120CA DIOTEC SEMICONDUCTOR
p6ke68.pdf
Hersteller: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Category: Bidirectional TVS THT diodes
Description: Diode: TVS; 120V; bidirectional; ±5%; DO15; Ammo Pack; 600W; P6KE
Type of diode: TVS
Breakdown voltage: 120V
Semiconductor structure: bidirectional
Case: DO15
Mounting: THT
Kind of package: Ammo Pack
Peak pulse power dissipation: 0.6kW
Manufacturer series: P6KE
Leakage current: 5µA
Tolerance: ±5%
Max. off-state voltage: 102V
auf Bestellung 2652 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 143
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details P6KE120CA DIOTEC SEMICONDUCTOR
Description: TVS DIODE 102VWM 165VC DO15, Packaging: Tape & Box (TB), Package / Case: DO-204AC, DO-15, Axial, Mounting Type: Through Hole, Type: Zener, Operating Temperature: -55°C ~ 175°C (TJ), Applications: General Purpose, Current - Peak Pulse (10/1000µs): 3.6A, Voltage - Reverse Standoff (Typ): 102V, Supplier Device Package: DO-15, Bidirectional Channels: 1, Voltage - Breakdown (Min): 114V, Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: 165V, Power - Peak Pulse: 600W, Power Line Protection: No, Part Status: Active.