PT06E-14-19S(SR) Amphenol Industrial Operations
Hersteller: Amphenol Industrial Operations
Description: CONN PLUG FMALE 19P SOLDER CUP
Packaging: Bulk
Features: Strain Relief
Connector Type: Plug, Female Sockets
Color: Olive Drab
Mounting Type: Free Hanging (In-Line)
Shielding: Unshielded
Number of Positions: 19
Orientation: N (Normal)
Shell Size - Insert: 14-19
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Fastening Type: Bayonet Lock
Termination: Solder Cup
Ingress Protection: Environment Sealed
Contact Finish - Mating: Gold
Shell Material: Aluminum
Shell Finish: Olive Drab Chromate over Cadmium
Primary Material: Metal
Qualification: MIL-DTL-26482 Series I
| Anzahl | Preis |
|---|---|
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details PT06E-14-19S(SR) Amphenol Industrial Operations
Preis | ||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
PT06E-14-19S(SR) | Hersteller : Amphenol Industrial |
Circular MIL Spec Connector CommercialVersion of MS3116F14-19S |
auf Bestellung 105 Stücke: Lieferzeit 10-14 Tag (e) |
PT06E1419SSR | Hersteller : AMPHENOL |
Category: MIL-26482 connectorsDescription: Connector: military; plug; female; PIN: 19; PT/451; 7.5A; 600V; olive Type of connector: military Connector: plug Kind of connector: female Number of pins: 19 Manufacturer series: PT/451 Current rating: 7.5A Spatial orientation: straight Electrical mounting: soldering Mechanical mounting: for cable Contact plating: gold-plated Case: size 14 Enclosure material: aluminium alloy Colour: olive Locking system: internal bayonet Connector variant: with cable clamp Conform to the norm: MIL-DTL-26482 series I Plating material: cadmium Rated voltage: 0.6kV Contact size: 20 Operating temperature: -55...125°C |
auf Bestellung 23 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
Conn Circular SKT 19 POS Solder ST Cable Mount 19 Terminal 1 Port |
auf Bestellung 39 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
PT06E14-19S-SR | Hersteller : AMPHENOL SOCAPEX |
auf Bestellung 5 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
Produkt ist nicht verfügbar |
Produkt ist nicht verfügbar |
| PT06E1419SSR | Hersteller : ITT Cannon, LLC |
Description: CONN PLUG 19POS STRGHT SKT |