Produkte > PIHER > PT15LH05503A2020S
PT15LH05503A2020S
PT15LH05503A2020S PIHER
PT15Nx.pdf
Hersteller: PIHER
Category: Single turn THT trimmers
Description: Potentiometer: mounting; single turn,vertical; 50kΩ; 250mW; ±30%
Type of potentiometer: mounting
Kind of potentiometer: single turn; vertical
Resistance: 50kΩ
Power: 0.25W
Tolerance: ±30%
Characteristics: linear
Mechanical rotation angle: 265 ±5°
Mounting: THT
Track material: carbon
Terminal pitch: 5x10mm
Electrical rotation angle: 250 ±20°
Body dimensions: Ø15x6mm
Operating temperature: -25...70°C
Height: 6mm
Manufacturer series: PT15LH
Diameter: 15mm
Potentiometer standard: 15mm
Torque: 0.5...2.5Ncm
Operating voltage: 250V
auf Bestellung 658 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 196
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details PT15LH05503A2020S PIHER
Category: Single turn THT trimmers, Description: Potentiometer: mounting; single turn,vertical; 50kΩ; 250mW; ±30%, Type of potentiometer: mounting, Kind of potentiometer: single turn; vertical, Resistance: 50kΩ, Power: 0.25W, Tolerance: ±30%, Characteristics: linear, Mechanical rotation angle: 265 ±5°, Mounting: THT, Track material: carbon, Terminal pitch: 5x10mm, Electrical rotation angle: 250 ±20°, Body dimensions: Ø15x6mm, Operating temperature: -25...70°C, Height: 6mm, Manufacturer series: PT15LH, Diameter: 15mm, Potentiometer standard: 15mm, Torque: 0.5...2.5Ncm, Operating voltage: 250V.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
PT15LH05-503A2020-S PT15LH05-503A2020-S Hersteller : Piher Sensor Controls piher_pt-15_ptc-15.pdf 15 mm Carbon Potentiometer
auf Bestellung 671 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 242
PT15LH05-503A2020-S PT15LH05-503A2020-S Hersteller : Amphenol Piher Sensing Systems PIHER_PT-15_PTC-15.pdf Description: TRIMMER 50KOHM 0.25W PC PIN SIDE
Packaging: Bulk
Power (Watts): 0.25W, 1/4W
Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: ±300ppm/°C
Adjustment Type: Side Adjustment
Size / Dimension: Round - 0.591" Dia (15.00mm)
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pins
Resistive Material: Carbon
Part Status: Active
Resistance: 50 kOhms
Number of Turns: 1.0
auf Bestellung 3701 Stücke:
Mindestbestellmenge: 16
PT15LH05-503A2020-S PT15LH05-503A2020-S Hersteller : Amphenol Piher PIHER_PT-15_PTC-15.pdf Trimmer Resistors - Through Hole Rotary potentiometer Carbon 50K Ohm Resistance 20% Tolerance 0,25W 15mm Linear Analog Horizontal adjust Through hole Bulk