Produkte > PIHER SENSOR CONTROLS > PT15LV02-101A2020-S
PT15LV02-101A2020-S
PT15LV02-101A2020-S Piher Sensor Controls
piher_pt-15_ptc-15.pdf
Hersteller: Piher Sensor Controls
15 mm Carbon Potentiometer
auf Bestellung 4804 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 1315
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details PT15LV02-101A2020-S Piher Sensor Controls
Category: Single turn THT trimmers, Description: Potentiometer: mounting; single turn,horizontal; 100Ω; 150mW, Type of potentiometer: mounting, Kind of potentiometer: horizontal; single turn, Resistance: 100Ω, Power: 0.15W, Tolerance: ±30%, Characteristics: linear, Mechanical rotation angle: 265 ±5°, Mounting: THT, Track material: carbon, Terminal pitch: 12.5x10mm, Electrical rotation angle: 250 ±20°, Body dimensions: Ø15x6mm, Operating temperature: -25...70°C, Height: 6mm, Manufacturer series: PT15LV, Diameter: 15mm, Potentiometer standard: 15mm, Torque: 0.5...2.5Ncm, Operating voltage: 250V.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
PT15LV02-101A2020-S PT15LV02-101A2020-S Hersteller : Piher Sensor Controls piher_pt-15_ptc-15.pdf 15 mm Carbon Potentiometer
auf Bestellung 4773 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 1316
PT15LV02101A2020S PT15LV02101A2020S Hersteller : PIHER PT15Nx.pdf Category: Single turn THT trimmers
Description: Potentiometer: mounting; single turn,horizontal; 100Ω; 150mW
Type of potentiometer: mounting
Kind of potentiometer: horizontal; single turn
Resistance: 100Ω
Power: 0.15W
Tolerance: ±30%
Characteristics: linear
Mechanical rotation angle: 265 ±5°
Mounting: THT
Track material: carbon
Terminal pitch: 12.5x10mm
Electrical rotation angle: 250 ±20°
Body dimensions: Ø15x6mm
Operating temperature: -25...70°C
Height: 6mm
Manufacturer series: PT15LV
Diameter: 15mm
Potentiometer standard: 15mm
Torque: 0.5...2.5Ncm
Operating voltage: 250V
Mindestbestellmenge: 143
PT15LV02-101A2020-S PT15LV02-101A2020-S Hersteller : Piher Sensor Controls piher_pt-15_ptc-15.pdf Res Carbon Film Trimmer 100 Ohm 20% 0.25W(1/4W) 1(Elec)/1(Mech)Turns (15 X 7mm) Pin Thru-Hole
Mindestbestellmenge: 271
PT15LV02-101A2020-S Hersteller : Amphenol Piher Sensing Systems PIHER_PT-15_PTC-15.pdf Description: TRIMMER 100 OHM 0.25W PC PIN TOP
Packaging: Bulk
Power (Watts): 0.25W, 1/4W
Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: ±300ppm/°C
Adjustment Type: Top Adjustment
Size / Dimension: Round - 0.591" Dia (15.00mm)
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pins
Resistive Material: Carbon
Part Status: Active
Resistance: 100 Ohms