Produkte > PIHER > PT15NH05502A2020S
PT15NH05502A2020S
PT15NH05502A2020S PIHER
PT15Nx.pdf
Hersteller: PIHER
Category: Single turn THT trimmers
Description: Potentiometer: mounting; single turn,vertical; 5kΩ; 250mW; ±20%
Type of potentiometer: mounting
Kind of potentiometer: single turn; vertical
Resistance: 5kΩ
Power: 0.25W
Mounting: THT
Characteristics: linear
Track material: carbon
Diameter: 15mm
Body dimensions: Ø15x6mm
Manufacturer series: PT15NH
Height: 6mm
Tolerance: ±20%
Operating voltage: 250V
Electrical rotation angle: 250 ±20°
Mechanical rotation angle: 265 ±5°
Torque: 0.5...2.5Ncm
Terminal pitch: 5x10mm
Operating temperature: -25...70°C
Potentiometer standard: 15mm
auf Bestellung 1559 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 105
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details PT15NH05502A2020S PIHER
Category: Single turn THT trimmers, Description: Potentiometer: mounting; single turn,vertical; 5kΩ; 250mW; ±20%, Type of potentiometer: mounting, Kind of potentiometer: single turn; vertical, Resistance: 5kΩ, Power: 0.25W, Mounting: THT, Characteristics: linear, Track material: carbon, Diameter: 15mm, Body dimensions: Ø15x6mm, Manufacturer series: PT15NH, Height: 6mm, Tolerance: ±20%, Operating voltage: 250V, Electrical rotation angle: 250 ±20°, Mechanical rotation angle: 265 ±5°, Torque: 0.5...2.5Ncm, Terminal pitch: 5x10mm, Operating temperature: -25...70°C, Potentiometer standard: 15mm.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
PT15NH05-502A2020-S PT15NH05-502A2020-S Hersteller : Piher Sensor Controls piher_pt-15_ptc-15.pdf 15 mm Carbon Potentiometer
auf Bestellung 2635 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 159
PT15NH05-502A2020-S PT15NH05-502A2020-S Hersteller : Amphenol Piher Sensing Systems PIHER_PT-15_PTC-15.pdf Description: TRIMMER 5K OHM 0.25W PC PIN SIDE
Power (Watts): 0.25W, 1/4W
Tolerance: ±20%
Packaging: Bulk
Temperature Coefficient: ±300ppm/°C
Adjustment Type: Side Adjustment
Size / Dimension: Round - 0.591" Dia (15.00mm)
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pins
Resistive Material: Carbon
Part Status: Active
Resistance: 5 kOhms
Number of Turns: 1.0
Mindestbestellmenge: 15
PT15NH05-502A2020-S PT15NH05-502A2020-S Hersteller : Amphenol Piher PIHER_PT-15_PTC-15.pdf Trimmer Resistors - Through Hole Rotary potentiometer Carbon 5K Ohm Resistance 20% Tolerance 0,25W 15mm Linear Analog Horizontal adjust Through hole Bulk