Produkte > PIHER > PT15NV02105A2020S
PT15NV02105A2020S
  • PT15NV02105A2020S
  • PT15NV02105A2020S
PT15NV02105A2020S PIHER
PT15Nx.pdf
Hersteller: PIHER
Category: Single turn THT trimmers
Description: Potentiometer: mounting; single turn,horizontal; 1MΩ; 250mW; ±30%
Resistance: 1MΩ
Power: 0.25W
Tolerance: ±30%
Operating voltage: 250V
Characteristics: linear
Type of potentiometer: mounting
Mounting: THT
Operating temperature: -25...70°C
Diameter: 15mm
Body dimensions: Ø15x6mm
Terminal pitch: 12.5x10mm
Height: 6mm
Potentiometer standard: 15mm
Torque: 0.5...2.5Ncm
Mechanical rotation angle: 265 ±5°
Electrical rotation angle: 250 ±20°
Manufacturer series: PT15NV
Track material: carbon
Kind of potentiometer: horizontal; single turn
auf Bestellung 849 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 152
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details PT15NV02105A2020S PIHER
Category: Single turn THT trimmers, Description: Potentiometer: mounting; single turn,horizontal; 1MΩ; 250mW; ±30%, Resistance: 1MΩ, Power: 0.25W, Tolerance: ±30%, Operating voltage: 250V, Characteristics: linear, Type of potentiometer: mounting, Mounting: THT, Operating temperature: -25...70°C, Diameter: 15mm, Body dimensions: Ø15x6mm, Terminal pitch: 12.5x10mm, Height: 6mm, Potentiometer standard: 15mm, Torque: 0.5...2.5Ncm, Mechanical rotation angle: 265 ±5°, Electrical rotation angle: 250 ±20°, Manufacturer series: PT15NV, Track material: carbon, Kind of potentiometer: horizontal; single turn.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
PT15NV02-105A2020-S PT15NV02-105A2020-S Hersteller : Piher Sensor Controls piher_pt-15_ptc-15.pdf 15 mm Carbon Potentiometer
auf Bestellung 849 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 234
PT15NV02-105A2020-S PT15NV02-105A2020-S Hersteller : Amphenol Piher Sensing Systems PIHER_PT-15_PTC-15.pdf Description: TRIMMER 1M OHM 0.25W PC PIN TOP
Packaging: Bulk
Power (Watts): 0.25W, 1/4W
Tolerance: ±20%
Adjustment Type: Top Adjustment
Size / Dimension: Round - 0.591" Dia (15.00mm)
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pins
Resistive Material: Carbon
Part Status: Active
Resistance: 1 mOhms
Number of Turns: 1.0
auf Bestellung 3816 Stücke:
Mindestbestellmenge: 16
PT15NV02-105A2020-S PT15NV02-105A2020-S Hersteller : Amphenol Piher PIHER_PT-15_PTC-15.pdf Trimmer Resistors - Through Hole Rotary potentiometer Carbon 1M Ohm Resistance 20% Tolerance 0,25W 15mm Linear Analog Vertical adjust Through hole Bulk